Zero gazu z Rosji. Ursula von der Leyen dzwoni do Donalda Trumpa

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem zaproponowała zastąpienie rosyjskiego gazu skroplonego (LNG) tańszym surowcem amerykańskim. Unia Europejska wciąż, za sprawą takich krajów jak Węgry czy Austria, kupuje w Rosji 15-20 proc. potrzebnego gazu.

Publikacja: 09.11.2024 12:17

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen proponuje Donaldowi Trumpowi zamianę rosyjs

Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen proponuje Donaldowi Trumpowi zamianę rosyjskiego gazu na amerykański

Foto: PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH

- Nadal importujemy dużo LNG z Rosji. Dlaczego nie zastąpić go amerykańskim, który jest dla nas tańszy i obniża ceny energii? – komentowała Ursula von der Leyen swoje stanowisko reporterom podczas dwudniowego posiedzenia w Budapeszcie (cytat za portalem Barron’s).

Ursula von der Leyen podkreśliła także, że po objęciu urzędu prezydenta przez Trumpa, Unia Europejska będzie dążyć do rozszerzenia współpracy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi i szukać wspólnych interesów.

Rosyjskiego LNG przybywa, amerykański stoi w miejscu

Według agencji ACER, która reguluje współpracę energetyczną w UE, udział rosyjskiego LNG w imporcie UE wzrósł w pierwszej połowie 2024 roku do 20 proc. w porównaniu do 14 proc. rok wcześniej. Udział amerykańskiego LNG nie drgnął w tym okresie i niezmiennie stanowi około 45 proc. importu do Wspólnoty.

W październiku Politico informowało, że w ramach nadchodzącej 15. rundy sankcji Bruksela planuje jeszcze bardziej ograniczyć możliwości krajów UE w zakresie zakupu rosyjskiego LNG. Poprzedni pakiet, który wejdzie w życie w 2025 roku, wprowadził już zakaz wszelkich działań w zakresie reeksportu rosyjskiego LNG przez terytorium Unii Europejskiej do krajów trzecich.

Czytaj więcej

Dramat na rynku pracy Rosji. Kreml prosi Zimbabwe o pomoc

Obecnie największym odbiorcą rosyjskiego LNG w okresie od września 2023 r. do września 2024 r. był belgijski port Zeebrugge: import przez terminal w tym porcie wyniósł 5,2 mln ton – podaje Kpler. Jeśli chodzi o poszczególne kraje Unii, w tym roku pierwsze miejsce wśród tych, które kupują rosyjski LNG, zajęła Francja, której dwa porty przyjęły od początku 2024 r. 4,3 mln ton, wyprzedzając Hiszpanię i Belgię, które pod koniec ubiegłego roku zajęły odpowiednio 1. i 2. miejsce. Od lutego 2025 r. gazowce z rosyjskim gazem nie będą mogły korzystać z terminali LNG w portach Unii.

Gazprom znika z Unii Europejskiej

Rosyjski gaz dociera do Unii jednym czynnym szlakiem gazociągowym – tranzytem przez Ukrainę. To jednak zakończy się 31 grudnia, kiedy wygaśnie kontrakt z Gazpromem. Obecnie tym szlakiem gaz kupują Węgry, Austria (która już zapowiedziała zakończenie importu rosyjskiego surowca do 2027 r.) oraz Włochy.

Pomimo nacisków ze strony takich krajów jak Belgia i Holandia, osiągnięcie ogólnounijnego embarga na LNG z Rosji nie będzie łatwe, gdyż nie wszyscy członkowie wspierają ten pomysł. Węgry konsekwentnie blokują działania mające na celu ograniczenie importu rosyjskich węglowodorów.

Przed agresją Putina na Ukrainę udział rosyjskiego gazu w rynku Unii Europejskiej sięgał około 45 proc., a niektóre kraje Wspólnoty były całkowicie zależne od Gazpromu – Austria importowała z Rosji cały potrzebny gaz, a Węgry 90 proc. Największym klientem Gazpromu były Niemcy, które przed pandemią importowały do 56 mld m³ gazu rocznie.

Dla porównania, Gazprom w 2023 r. sprzedał 69 mld m³ gazu – był to najniższy eksport od 1985 roku, kiedy koncern jeszcze nie istniał, a eksportem gazu zajmowało się sowieckie ministerstwo. Do Unii Europejskiej koncern sprzedał w minionym roku zaledwie 28 mld m³ gazu, co odpowiada poziomowi z końca lat 70. XX wieku. Udział Gazpromu w rynku europejskim spadł trzykrotnie – z 45 proc. do 15 proc.

Gaz
Gaz w domach, ciepło systemowe w mieszkaniach. Czym grzeją się Polacy?
Gaz
Ukraina kupi dużo LNG z USA. Surowiec dotrze m.in. przez polski gazoport
Gaz
Ukraiński dron uderzył w rurociąg Gazpromu. Prawie 500 km od granicy
Gaz
Orlen stawia na większe wydobycie i zakupy gazu
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Gaz
Spada liczba kopciuchów. Polacy wybierają gaz, który może okazać się pułapką
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń