Rosjanie grabią majątek koncernu z Niemiec, największego tego typu na świecie

Kreml zagrabił znajdujący się w Rosji majątek największego na świecie koncernu zajmującego się gazami przemysłowymi - niemieckiego Linde AG. W minionym roku Niemcy przerwali wykonanie kontraktu na wyposażenie zakładów LNG Gazpromu pod Petersburgiem.

Publikacja: 14.08.2024 14:01

Rosjanie grabią majątek koncernu z Niemiec, największego tego typu na świecie

Foto: Reuters

Rosyjski sąd zajął majątek, biuro, gotówkę, papiery wartościowe i prawa do roszczeń spółki Linde Russia UK Limited, informuje agencja Reuters. Decyzja została opublikowana na stronach sądu.

Zawłaszczenie majątku niemieckiego koncernu to pokłosie wyroku sądu w Petersburgu z lutego. Sąd wydał wyrok w sprawie z pozwu Ruschimalians o odzyskaniu od spółek Linde na rzecz Ruschimallians około 114 miliardów rubli (4,95 mld zł) w związku z „niewypełnieniem obowiązków związanych z budową zakładu przetwarzania gazu”.

Krótka historia kontraktu Linde z Gazpromem

W 2021 r. Linde podpisał kontrakt z Ruschimalians (wspólne przedsięwzięcie Gazpromu i Rusgazdobychy - spółki kontrolowanej przez objętego sankcjami Zachodu Arkadija Rotenberga - jednego z najbliższych ludzi Putina). Umowa opiewała na dostawy urządzeń do zakładów LNG w Ust Łudze pod Petersburgiem, gdzie jest port i siedziba Gazpromu, w tym na cztery turbiny gazowe H100 i dziesięć sprężarek odśrodkowych. Rosjanie przekazali też zaliczkę. Pierwsza linia miała zostać uruchomiona pod koniec 2024 r., druga w 2025 r., trzecia w 2026 r.

Po agresji Rosji na Ukrainę niemieckie konsorcjum potępiło działania Moskwy i zapowiedziało wstrzymanie biznesu w Rosji, ograniczenie obecności na tamtejszym rynku, wstrzymanie dostaw do niektórych klientów i pozbycie się aktywów przemysłowych.

Gazprom uznał jednak, że restrykcje UE nie objęły prac nad projektem zakładów LNG w takim stopniu, aby całkowicie je zawiesić i zażądał wznowienia prac. Wobec odmowy, pozwał Linde do arbitrażu w St. Petersburgu o odszkodowanie w wysokości 1,1 miliarda euro.

Czytaj więcej

Unijne firmy łamią sankcje, dostarczając do Rosji sprzęt do instalacji LNG

Rosjanie twierdzą, że prace przy inwestycji trwają. Mieli je przejąć nowi wykonawcy (nie podano, kim są), są też wprowadzane zmiany w projekcie. Innych szczegółów brak. Rok temu Aleksandr Drozdenko, szef obwodu leningradzkiego, przyznał agencji Interfaks, że budowa zakładów została przesunięta o co najmniej dwa lata.

Gaz
Arktyka pokonała Gazprom dzięki Zachodowi i Chinom
Gaz
Flagowy projekt Putina w Arktyce stracił klientów. Rosjanie nie mogą sprzedać gazu
Gaz
Ukraina wygrała w Hadze z Gazpromem. Sąd zajął majątek Rosjan
Gaz
Gaz-System widzi możliwość powstania w Polsce regionalnego rynku gazu ziemnego
Gaz
Unia zgromadziła już gaz na zimę. W jednym kraju brak już nawet miejsca w magazynach
Gaz
Rekordowo niski popyt na LNG w Unii. Rośnie własne wydobycie gazu