Co się stało na gazowej stacji Sudża? Gaz w Europie tanieje

Stacja pomiaru gazu Sudża w obwodzie kurskim w Rosji została uszkodzona. Nie wpłynęło to jednak ani na przesył rosyjskiego gazu do ostatnich odbiorców unijnych ani na reakcję rynku. We wtorek gaz w Europie taniał.

Publikacja: 13.08.2024 16:05

Zdjęcie satelitarne przedstawia stację gazową w pobliżu przejścia granicznego Sudża

Zdjęcie satelitarne przedstawia stację gazową w pobliżu przejścia granicznego Sudża

Foto: Reuters

Zdjęcia satelitarne opublikował rosyjski serwis Radio Swoboda. Na zdjęciu z 11 sierpnia widać, że jeden z budynków administracyjnych stacji, a także jedno z miejsc, w których zainstalowano aparaturę pomiarową, uległy niemal całkowitemu zniszczeniu. Nieuszkodzona została infrastruktura przesyłowa, co potwierdził rosyjski Gazprom w oświadczeniu z ranku 12 sierpnia. Gazprom oświadczył, że kontynuuje tłoczenie gazu przez stację Sudża do Europy w zamawianej ilości.

Czytaj więcej

Ukraińcy twierdzą, że kontrolują miejscowość Sudża i obiekt Gazpromu

Satelitarne zdjęcia zajętej przez Ukrainę Sudży

Ponadto opublikowano nowe zdjęcie satelitarne międzynarodowego punktu kontrolnego Sudża z 11 sierpnia. Punkt został zniszczony pierwszego dnia ukraińskiej ofensywy w obwodzie kurskim Federacji Rosyjskiej. Punktu strzegli rosyjscy żołnierze poborowi, kilkudziesięciu z nich dostało się do niewoli, informuje agecja Unian.

Agencja przypomina, że Sudża — przepompownia i stacja pomiarowa gazu w obwodzie kurskim w Rosji — jest jedynym punktem wejścia rosyjskiego gazu ziemnego do ukraińskiego systemu przesyłu gazu do odbiorców z Unii. 8 sierpnia doradca Władimira Zełenskiego potwierdził zajęcie stacji Sudża.

Część analityków sugerowało, że celem Kijowa może być całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do Europy, ale nie potwierdzają tego komunikaty Gazpromu o kontynuowaniu eksportu i zapewnienia władz Ukrainy, że nie jest ich celem zniszczenie Sudży. Przesył gazu ustanie tam od 1 stycznia 2025 r, kiedy to przestanie obowiązywać kontrakt na tranzyt rosyjskiego surowca.

Minister energetyki Ukrainy German Gałuszczenko po doniesieniach o działaniach wojennych na stacji przesyłu gazu Sudża zapewnił, że szlak tranzytowy dostaw rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę nadal funkcjonuje.

Gaz płynie jak dotąd

Sudża jest miejscem przesyłu rosyjskiego surowca na Węgry, Słowację, do Austrii i Włoch. Inwestorzy spokojnie zareagowali na ukraińską ofensywę w rosyjskim obwodzie kurskim. We wtorek hurtowe ceny gazu w Wielkiej Brytanii i Holandii spadły, po wzroście poprzedniego dnia, a dostawy gazu z Rosji do Europy przez Ukrainę pozostały stabilne pomimo doniesień medialnych o możliwych uszkodzeniach infrastruktury.

Kontrakty terminowe na gaz w holenderskim hubie TTF potaniały o 4,3 proc. do 38,95 euro za megawatogodzinę. Gaz w Wielkiej Brytanii z dostawą we wrześniu potaniał dziś o 2,39 proc.

- Wydarzenia na Ukrainie po raz kolejny stały się kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny gazu ziemnego w Unii. Jednak połączenie mniejszego zużycia gazu, pełnych magazynów i poszukiwania alternatywnych dostaw w Unii oznacza, że ​​sytuacja znacznie różni się od tej, jaka miała miejsce podczas kryzysu energetycznego – skomentował David Oxley z Capital Economics.

Handlowcy od początku uważali, że poniedziałkowy wzrost cen był nadmierny i oczekiwali szybkiej korekty.

Gaz
Trzeci zbiornik w gazoporcie już działa. Gaz System zakończył rozbudowę
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Gaz
Rosjanie kupią gaz dla Naddniestrza na wolnym rynku europejskim
Gaz
Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje
Gaz
Stocznie w UE dotują wojnę Putina – remontują rosyjskie gazowce
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gaz
Tłuste koty Gazpromu idą pod nóż. 46 procent pracowników centrali straci pracę
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego