Azerowie wchodzą w buty Gazpromu. Gazowa propozycja na stole Unii

Azerbejdżan zaproponował Ukrainie i Unii Europejskiej dostawy swojego gazu za pośrednictwem ukraińskich magistrali. Kontrakt Naftogazu z Gazpromem wygasa z końcem tego roku i nie będzie przedłużony. Od 2025 r największy system przesyłu gazu na Starym Kontynencie będzie dostępny dla każdego poza rosyjskim agresorem.

Publikacja: 21.07.2024 14:47

Azerowie wchodzą w buty Gazpromu. Gazowa propozycja na stole Unii

Foto: Bloomberg

Jak dowiedziała się agencja Bloomberg trwają już negocjacje z władzami Ukrainy i UE i wszystkimi stronami zainteresowanymi kontynuacją dostaw gazu do Wspólnoty.

„Myślę, że tę umowę można przedłużyć - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew o kończącej się umowie Naftogazu z Gazpromem na tranzyt rosyjskiego gazu.

Czytaj więcej

Kawior albo gaz. Turkmenistan chce zbudować gazociąg do Unii

Dodał, że kraje takie jak Austria i Słowacja będą miały „poważne kłopoty”, jeśli dostawy rosyjskiego gazu przez Ukrainę zostaną odcięte, ponieważ będą musiały zapłacić „setki milionów” za zakup gazu z innych krajów. Dodał, że Baku stara się zachować „ostrożność”, ponieważ w przeszłości było „fałszywie” oskarżane o reeksport rosyjskiego gazu. Teraz też sprawa tego jaki gaz będzie w rzeczywistości transportowany jako azerski, jest jedną w kluczowych. Bruksela chce mieć pewność, że nie będzie to surowiec z Rosji. Może to być natomiast gaz z Turkmenistanu.

Więcej gazu z Morza Kaspijskiego

Alijew zauważył, że produkcja gazu w jego kraju rośnie dzięki nowym i istniejącym projektom na Morzu Kaspijskim. W 2022 roku Azerbejdżan podpisał protokół ustaleń z Komisją Europejską w sprawie podwojenia eksportu gazu do Europy do 20 mld m3 do 2027 roku. Według Alijewa kraj „zmierza do tego celu”. W tym roku eksport do Europy wzrośnie do 13 mld m3 z 11,8 mld m3 w 2023 roku i 8 mld m3 w 2021 roku.

Czytaj więcej

Zaskakujący pomysł Brukseli: gaz do Unii przez Ukrainę, ale od nowego dostawcy

Dostawy są realizowane Południowym Korytarzem Gazowym - systemem trzech gazociągów, który łączy Azerbejdżan z Europą przez Gruzję i Turcję. Prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Ukraina negocjuje dostawy gazu ziemnego z Azerbejdżanu do UE, chcąc utrzymać swoją rolę kraju tranzytowego i pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego swoim zachodnim sąsiadom. Porozumienie w sprawie zastąpienia rosyjskiego gazu gazem azerbejdżańskim to „jedna z propozycji”, która jest obecnie omawiana, powiedział Zełenski.

Czym jest Południowy Korytarz Gazowy?

Projekt Południowego Korytarza był priorytetem Brukseli od momentu fiaska projektu Nabucco — gazociągu, który po blokadzie przez Gazprom dostaw do Europy w 2009 r (szantaż wobec Ukrainy) miał dać Unii alternatywną drogą dostaw omijającą Rosję. Inwestycja składa się z trzech gazociągów i kosztowała łącznie ok. 40 mld dol..
Korytarz tworzą: gazociąg południowo-kaukaski (SCP), którym przez 691 km gaz z Azerbejdżanu (złoże Szach-Deniz) dotrze do granicy Gruzji i Turcji. Drugi odcinek — gazociąg trans-anatolijski (TANAP) jest najdłuższy — liczy 1850 km od granicy gruzińsko-tureckiej przez Turcję do granicy z Grecją. Budowa ruszyła w marcu 2015 r i miała zakończyć się w 2019 r, ale budowniczym udało się przyśpieszyć inwestycję o pół roku. Trzeci gazociąg to trans-adriatycki (TAP) ma 878 km od granicy Turcja-Grecja, przez Grecję (550 km), Albanię, po dnie Adriatyku do Włoch. Tutaj inwestycja zakończyła się na przełomie 2019/ 2020 r. Wtedy pierwszy gaz azerski popłynął do Europy Południowej z ominięciem Rosji. Na początku Turcja i Włochy zakontraktowały po 17 mln m3 i 22 mln m3 gazu dziennie, a Grecja i Bułgaria po 10 mln m3. Potem dostawy były zwiększane.

Jak dowiedziała się agencja Bloomberg trwają już negocjacje z władzami Ukrainy i UE i wszystkimi stronami zainteresowanymi kontynuacją dostaw gazu do Wspólnoty.

„Myślę, że tę umowę można przedłużyć - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew o kończącej się umowie Naftogazu z Gazpromem na tranzyt rosyjskiego gazu.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Flagowy projekt Putina w Arktyce stracił klientów. Rosjanie nie mogą sprzedać gazu
Gaz
Ukraina wygrała w Hadze z Gazpromem. Sąd zajął majątek Rosjan
Gaz
Gaz-System widzi możliwość powstania w Polsce regionalnego rynku gazu ziemnego
Gaz
Unia zgromadziła już gaz na zimę. W jednym kraju brak już nawet miejsca w magazynach
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Gaz
Rekordowo niski popyt na LNG w Unii. Rośnie własne wydobycie gazu
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki