Azerowie wchodzą w buty Gazpromu. Gazowa propozycja na stole Unii

Azerbejdżan zaproponował Ukrainie i Unii Europejskiej dostawy swojego gazu za pośrednictwem ukraińskich magistrali. Kontrakt Naftogazu z Gazpromem wygasa z końcem tego roku i nie będzie przedłużony. Od 2025 r największy system przesyłu gazu na Starym Kontynencie będzie dostępny dla każdego poza rosyjskim agresorem.

Publikacja: 21.07.2024 14:47

Azerowie wchodzą w buty Gazpromu. Gazowa propozycja na stole Unii

Foto: Bloomberg

Jak dowiedziała się agencja Bloomberg trwają już negocjacje z władzami Ukrainy i UE i wszystkimi stronami zainteresowanymi kontynuacją dostaw gazu do Wspólnoty.

„Myślę, że tę umowę można przedłużyć - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew o kończącej się umowie Naftogazu z Gazpromem na tranzyt rosyjskiego gazu.

Czytaj więcej

Kawior albo gaz. Turkmenistan chce zbudować gazociąg do Unii

Dodał, że kraje takie jak Austria i Słowacja będą miały „poważne kłopoty”, jeśli dostawy rosyjskiego gazu przez Ukrainę zostaną odcięte, ponieważ będą musiały zapłacić „setki milionów” za zakup gazu z innych krajów. Dodał, że Baku stara się zachować „ostrożność”, ponieważ w przeszłości było „fałszywie” oskarżane o reeksport rosyjskiego gazu. Teraz też sprawa tego jaki gaz będzie w rzeczywistości transportowany jako azerski, jest jedną w kluczowych. Bruksela chce mieć pewność, że nie będzie to surowiec z Rosji. Może to być natomiast gaz z Turkmenistanu.

Więcej gazu z Morza Kaspijskiego

Alijew zauważył, że produkcja gazu w jego kraju rośnie dzięki nowym i istniejącym projektom na Morzu Kaspijskim. W 2022 roku Azerbejdżan podpisał protokół ustaleń z Komisją Europejską w sprawie podwojenia eksportu gazu do Europy do 20 mld m3 do 2027 roku. Według Alijewa kraj „zmierza do tego celu”. W tym roku eksport do Europy wzrośnie do 13 mld m3 z 11,8 mld m3 w 2023 roku i 8 mld m3 w 2021 roku.

Czytaj więcej

Zaskakujący pomysł Brukseli: gaz do Unii przez Ukrainę, ale od nowego dostawcy

Dostawy są realizowane Południowym Korytarzem Gazowym - systemem trzech gazociągów, który łączy Azerbejdżan z Europą przez Gruzję i Turcję. Prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Ukraina negocjuje dostawy gazu ziemnego z Azerbejdżanu do UE, chcąc utrzymać swoją rolę kraju tranzytowego i pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego swoim zachodnim sąsiadom. Porozumienie w sprawie zastąpienia rosyjskiego gazu gazem azerbejdżańskim to „jedna z propozycji”, która jest obecnie omawiana, powiedział Zełenski.

Czym jest Południowy Korytarz Gazowy?

Projekt Południowego Korytarza był priorytetem Brukseli od momentu fiaska projektu Nabucco — gazociągu, który po blokadzie przez Gazprom dostaw do Europy w 2009 r (szantaż wobec Ukrainy) miał dać Unii alternatywną drogą dostaw omijającą Rosję. Inwestycja składa się z trzech gazociągów i kosztowała łącznie ok. 40 mld dol..
Korytarz tworzą: gazociąg południowo-kaukaski (SCP), którym przez 691 km gaz z Azerbejdżanu (złoże Szach-Deniz) dotrze do granicy Gruzji i Turcji. Drugi odcinek — gazociąg trans-anatolijski (TANAP) jest najdłuższy — liczy 1850 km od granicy gruzińsko-tureckiej przez Turcję do granicy z Grecją. Budowa ruszyła w marcu 2015 r i miała zakończyć się w 2019 r, ale budowniczym udało się przyśpieszyć inwestycję o pół roku. Trzeci gazociąg to trans-adriatycki (TAP) ma 878 km od granicy Turcja-Grecja, przez Grecję (550 km), Albanię, po dnie Adriatyku do Włoch. Tutaj inwestycja zakończyła się na przełomie 2019/ 2020 r. Wtedy pierwszy gaz azerski popłynął do Europy Południowej z ominięciem Rosji. Na początku Turcja i Włochy zakontraktowały po 17 mln m3 i 22 mln m3 gazu dziennie, a Grecja i Bułgaria po 10 mln m3. Potem dostawy były zwiększane.

Gaz
Trzeci zbiornik w gazoporcie już działa. Gaz System zakończył rozbudowę
Gaz
Rosjanie kupią gaz dla Naddniestrza na wolnym rynku europejskim
Gaz
Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje
Gaz
Stocznie w UE dotują wojnę Putina – remontują rosyjskie gazowce
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gaz
Tłuste koty Gazpromu idą pod nóż. 46 procent pracowników centrali straci pracę
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego