Gazprom znalazł zaskakującego klienta. Był na celowniku Rosji od agresji na Ukrainę

Po utracie najbardziej zyskownego rynku - unijnego, rosyjski Gazprom, niegdyś największy eksporter gazu, stał się trzeciorzędnym graczem. Ogromna strata, rosnące zadłużenie i niedobór zamówień, zmuszają Rosjan do poszukiwań nowych klientów.

Publikacja: 28.06.2024 16:13

Gazprom znalazł zaskakującego klienta. Był na celowniku Rosji od agresji na Ukrainę

Foto: Bloomberg

Gazprom podpisał memorandum z National Iranian Gas Company (NIGC) w sprawie dostaw rosyjskiego gazu rurociągiem do Iranu. Agencja Reuters pisze, że memorandum zostało podpisane podczas wizyty szefa Gazpromu Aleksieja Millera w Iranie, w obecności tymczasowego prezydenta Iranu Mohammada Mokhbera.

Iran ma drugie gazowe zasoby świata

Co ciekawe Iran ma drugie, po Rosji, zasoby gazu na świecie. Od rozpętanej przez Kreml wojny i utracie przez Gazprom, w wynika własnych działań, w tym szantażu, unijnego rynku, Moskwa starała się wejść w biznes gazowy Iranu. Sankcje USA utrudniły Iranowi dostęp do technologii i spowolniły rozwój eksportu gazu. Dlatego objęta też sankcjami Rosja okazała się szansą dla Teheranu w kwestii odbudowy gazowego sektora. Rosjanie mają własne technologie wydobycia na lądzie. Produkują też potrzebny sprzęt. 

Czytaj więcej

14 pakiet już bije w Rosję: Finlandia zerwała z rosyjskim LNG

W lipcu 2022 roku Gazprom podpisał porozumienie o współpracy energetycznej z National Iranian Oil Company (NIOC) o wartości około 40 miliardów dolarów. Zgodnie z jego postanowieniami Gazprom miał pomóc NIOC w zagospodarowaniu złóż gazowych Kish i North Pars oraz sześciu złóż naftowych, a także wziąć udział w realizacji projektów wydobycia skroplonego gazu ziemnego i budowie gazociągów eksportowych.

Gazprom musi sprzedawać tanio

Jednak na tym współpraca się skończyła. Nie zawarto żadnych konkretnych umów. Aż do tego tygodnia. Podpisane memorandum nie precyzuje jednak ani kiedy powstanie gazociąg z Rosji do Iranu, ani kto za niego zapłaci. Gazprom nie ma pieniędzy na inwestowanie w nowe gazociągi, bo zaangażował się w budowę Siły Syberii 2 do Chin. Tu jednak też nie ma jeszcze wiążącej umowy. Chińczycy się nie śpieszą. Ich warunkiem jest niska cena rosyjskiego surowca.

Miller podczas wizyty w Iranie zapowiedział, że niebawem Rosja stanie się największym dostawcą gazu do Chin. „W 2027 r. zostanie uruchomiony szlak „Dalekowschodni” w ilości 10 mld m3 gazu rocznie. Po osiągnięciu pełnej przepustowości „Siła Syberii” i szlaku „Dalekowschodni” Rosja stanie się największym dostawcą gazu do Chin ” – cytuje się wypowiedź Millera Gazprom na portalu społecznościowym.

Siła Syberii nigdy nie zarobi na siebie

Pracujący od trzech lat gazociąg „Siła Syberii” z Rosji do Chin ma długość około 3 tysięcy kilometrów. Rosjanie zbudowali go na własny koszt, a ten nie został nigdy podany do wiadomości publicznej. Eksperci szacowali, że Gazprom włożył w rurę ok. 55 mld dol. Pierwsze dostawy nim rozpoczęły się pod koniec 2019 roku ze złoża Czajandinskoje w Jakucji, a trzy lata później zaczęto transportować gaz ze złoża Kowykta w obwodzie irkuckim.

W 2023 roku Gazprom dostarczył tym szlakiem 22,7 miliarda metrów sześciennych gazu. Zgodnie z planem gazociąg osiągnie pełną zdolność eksportową 38 mld m3 gazu rocznie w 2025 roku.

Czytaj więcej

Czy Gazprom powstanie z kolan? Do wcześniejszych porażek dodał właśnie kolejną

Na początku 2022 roku podpisano długoterminową umowę na zakup i sprzedaż gazu ziemnego szlakiem dalekowschodnim (Siła Syberii 2). Po osiągnięciu pełnej przepustowości dostaw gazu rurociągami z Rosji do Chin wyniosą łącznie 48 miliardów metrów sześciennych rocznie. Dla porównania Gazprom sprzedawał do Unii rocznie średnio 140-150 mld m3 gazu a unijni odbiorcy płacili cenę średnio 2 razy wyższą aniżeli teraz odbiorcy z Chin.

Gazprom podpisał memorandum z National Iranian Gas Company (NIGC) w sprawie dostaw rosyjskiego gazu rurociągiem do Iranu. Agencja Reuters pisze, że memorandum zostało podpisane podczas wizyty szefa Gazpromu Aleksieja Millera w Iranie, w obecności tymczasowego prezydenta Iranu Mohammada Mokhbera.

Iran ma drugie gazowe zasoby świata

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Były prezes Orlenu będzie nadzorował PGNIG Upstream Norway
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Gaz
Początek roku dobry dla rynków gazu, ale popyt słabnie
Gaz
Jest decyzja lokalizacyjna dla terminalu LNG w Gdańsku
Gaz
Gaz w Europie tanieje. Zawdzięczamy to wiatrowi
Gaz
Kawior albo gaz. Turkmenistan chce zbudować gazociąg do Unii