Fińska firma kupowała LNG od Kriogas-Wysock (spółki joint venture Novateku i Gazprombanku) na podstawie umowy z Gazprom Export. Wielkość dostaw wynosiła 660 tys. ton rocznie (w 2022 r. wyprodukowano 707 tys. ton). Infrastruktura fińska, gdzie rosyjskie gazowce dostarczały surowiec - nie tylko na potrzeby Gasum a i do reeksportu, obejmuje zbiornik magazynowy LNG o pojemności 42 tys. m3 oraz pomost załadunkowy, który jest w stanie przyjąć jednostki o ładowności do 30 tys. m3.
Finlandia i Szwecja pozbędą się rosyjskiego LNG
24 czerwca UE przyjęła 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Obostrzenia obejmują zakaz korzystania przez Rosję z terminali LNG na terenie Unii. A także zakaz jakiegokolwiek reeksportu dostaw LNG przez porty Unii do krajów trzecich. Zakaz na reeksport wejdzie w życie po dziewięciomiesięcznym okresie przejściowym.
Ograniczony został także import rosyjskiego LNG poprzez terminale niepodłączone do zintegrowanego systemu przesyłu gazu UE. Z raportu Rady Europejskich Organów Regulacji Energetyki (CEER) wynika, że możemy mówić o trzech terminalach LNG w Finlandii i Szwecji.
Czytaj więcej
Zakaz ma wejść w życie od 2025 roku. W tym roku Helsinki przygotują potrzebną bazę legislacyjną,...
Eksperci, z którymi rozmawiała gazeta RBK, stwierdzili, że w celu zwiększenia dostaw na rynek azjatycki Novatek może zintensyfikować rozładunki na pełnym morzu - ze statku na statek. Jest to jednak dużo wolniejsza metoda, nie pozwala na przechowywanie gazu, a także zwiększa koszty transportu. Zależna też jest od warunków atmosferycznych.