Viktor Orban znów grozi Unii Europejskiej. Teraz broni rosyjskiego LNG

Węgierski rząd zagroził zablokowaniem 14 pakietu unijnych sankcji, które są wymierzone w LNG z Rosji. Co tym razem chce ugrać Viktor Orban?

Publikacja: 14.05.2024 12:12

Viktor Orban znów grozi Unii Europejskiej. Teraz broni rosyjskiego LNG

Foto: Bloomberg

Węgry, które nie kupują rosyjskiego gazu skroplonego, mocno bronią rosyjskiego surowca w Brukseli. Władze Węgier obawiają się propozycji Komisji Europejskiej nałożenia sankcji na skroplony gaz ziemny (LNG) z Rosji, informuje Politico, powołując się na anonimowych dyplomatów.

Co zawiera 14 pakiet unijnych sankcji wobec Rosji?

Budapeszt tłumaczy swoje prorosyjskie zachowanie ochroną interesów obywateli Wspólnoty. Orban zagroził zablokowaniem decyzji, które jakoby mają doprowadzić do podwyżek cen energii w Unii. „Nie popieramy żadnych (działań), które mogłyby mieć negatywny wpływ na unijny rynek gazu” - potwierdził Politico anonimowy rozmówca węgierski.

Czytaj więcej

Kto straci na sankcjach na rosyjski LNG? Nie tylko Kreml

Warto przypomnieć, że w identyczny sposób straszy Unię Kreml. Najpierw Putin ostrzegał, że Wspólnota nie poradzi sobie bez rosyjskiego gazu rurociągowego, a kiedy sobie szybko poradziła, straszy wzrostem cen na rynku LNG. Wbrew tym strachom, gaz na wolnym rynku od początku roku tanieje.

Komisja Europejska zaproponowała już wcześniej, aby kraje UE wprowadziły nowy, 14 pakiet sankcji wobec Rosji, obejmujący zakaz importu skroplonego gazu ziemnego i ograniczenia w projektach LNG. Ponadto proponuje się wprowadzenie sankcji wobec statków przewożących rosyjską ropę. Nie będą one mogły zawijać do unijnych portów. A to z kolei nie tylko zablokuje im możliwość przepompowywania surowca z gazowców klasy lodowej na konwencjonalne, ale też wydłuży i podroży eksport na rynek azjatycki.

Czytaj więcej

USA blokują rosyjskie zakłady LNG w Arktyce

Który kraj UE importuje najwięcej rosyjskiego LNG?

Niektóre kraje UE, takie jak Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania, poprosiły o więcej informacji na temat proponowanych sankcji. Obecnie główne porty obsługujące rosyjskie gazowce w Unii znajdują się w Belgii i we Francji. Hiszpania z kolei jest krajem, który w kwietniu zakupił najwięcej we Wspólnocie rosyjskiego LNG.

Według danych hiszpańskiego koncernu energetycznego Enagas, w kwietniu Rosja stała się drugim co do wielkości dostawcą gazu do Hiszpanii. Novatek dostarczył Hiszpanii 5342 gigawatogodzin (GWh) LNG, co stanowi prawie 20 proc. całości importu. Najwięcej LNG Hiszpanie kupują od Algierii (46 proc. importu), a na trzecim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z (8 proc.).

Czytaj więcej

Bruksela zaciśnie pętlę sankcji na gardle Kremla. LNG trafi na czarną listę

Hiszpania nie importuje gazu na swoje potrzeby, ale aktywnie pozycjonuje się jako główny hub gazowy na zachodzie Unii. Dzięki temu Hiszpania należy do krajów UE o najbardziej zróżnicowanej liście dostawców gazu ziemnego. W 2023 r. 17 krajów eksportowało gaz do Hiszpanii.

Niemcy, Włochy i Francja także importują rosyjski LNG. Francja pomimo deklaracji władz o odejściu od zakupów surowców w Rosji, jest największym importerem rosyjskiego LNG w Unii.

Zgodę na 14 pakiet sankcji dał już Parlament Europejski. Miałyby wejść w życie za tydzień - 21 maja.

Gaz
Gaz w Europie tanieje, prognozy są dobre
Gaz
Media: Polska mogła stracić 900 mln dol. na umowach na dostawy gazu
Gaz
Jak płacić za gaz z Rosji? Putin zmienia zasady
Gaz
Orlen bez marki PGNiG w biznesie wydobywczym
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Gaz
Plan minimum Gazpromu bez dostaw przez Ukrainę
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką