Komisja zwróci się także o wprowadzenie ograniczeń dla trzech przyszłych rosyjskich projektów LNG. Środki te staną się częścią 14. pakietu sankcji nałożonych przez Brukselę – pisze magazyn „Politico”, cytując trzech europejskich dyplomatów.
Czytaj więcej
Chiny dostały największe zamówienie w historii przemysłu stoczniowego. Zbudują dla Kataru flotę 18 gazowców. Będą to największe, najnowocześniejsze i najbardziej ekologiczne jednostki, zapewniają oba kraje. Jedna jednostka kosztuje około 6 mld dolarów.
LNG dojną krową Kremla
Sankcje wobec LNG mają na celu „zahamowanie dochodowego biznesu dla Moskwy, dzięki któremu jej ładunki surowców energetycznych przemieszczają się po całym świecie”. Eksperci szacują, że sankcje dotkną około jednej czwartej z 8 miliardów euro przychodów Rosji z LNG.
Paliwo z Rosji stanowiło w zeszłym roku zaledwie 5 proc. całkowitego zużycia gazu w UE. Jednak pozostaje jedną z dojnych krów Kremla dostarczającej pieniędzy na prowadzenie wywołanej w 2022 r wojny.
Największymi hubami rosyjskiego LNG w Unii są Francja, Hiszpania i Belgia, z których duża część gazu jest następnie eksportowana do takich krajów jak Niemcy i Włochy. Gaz dociera tam do portów i wprowadzenie zakazu handlu nim właśnie w portach unijnych, zatrzyma ten bulwersujący import.