Moskwa i Pekin podpiszą porozumienie w sprawie budowy gazociągu Siła Syberii 2 po uzgodnieniu ceny – powiedział dziś 16 kwietnia wiceminister energii Siergiej Mocalnikow, podczas posiedzenia Narodowego Forum Nafty i Gazu. Nie sprecyzował jednak, czy mówimy o przyszłej cenie dostarczanego gazu, czy o innych warunkach komercyjnych, pisze agencja RIA Nowosti.
Czytaj więcej
Od rozpętania przez Kreml wojny Unia zmniejszyła swój popyt na gaz o ponad 100 mld m3. Był to gaz kupowany wcześniej w Rosji.
Pekin się nie śpieszy
„Kiedy uzgodnimy cenę” – powiedział w odpowiedzi na pytanie, kiedy zostanie podpisana umowa na gazociąg Siła Syberii 2. Widać z tego, że strona chińska chce zmiękczyć Gazprom, by uzyskać jak najlepsze warunki kontraktu. Rosyjski koncern, który utracił niemal cały najbardziej zyskowny — unijny rynek, nerwowo szuka nowych dużych odbiorców.
Według Mocalnikowa najbliższe trzy–cztery dekady będą decydujące dla współpracy Moskwy i Pekinu. Obecnie Chiny aktywnie importują rosyjski węgiel. „W 2023 r. przekroczyliśmy poprzeczkę (dla dostaw węgla do Chin – przyp. red.) 100 mln ton. Biorąc pod uwagę, że światowy rynek handlu ledwie przekracza 1,2 mld ton, jest to znaczny udział” – zauważył wiceminister. Jednak węgiel nie jest towarem przyszłości. Chińska strategia energetyczna zakłada odejście całkowite od importu i znacznie zmniejszenie wydobycia krajowego, by ograniczyć szkodliwe emisje.
Czytaj więcej
Rosja zbuduje drugi gazociąg ze złóż gazowych Syberii do Chin przez Mongolię. Przepustowość ma wynieść 50 mld m sześc. gazu rocznie. Końcowej umowy jednak wciąż nie podpisano.