Kreml zapewnia, że uzgodniono już niemal wszystkie parametry porozumienia w sprawie budowy gazociągu Siła Syberii-2. - To jest 50 mld m sześc. gazu z niezawodnych, stabilnych dostaw z Rosji – zapewnił we wtorek Władimir Putin chińskiego przywódcę Xi Jinpinga. Podobnie o „stabilnych, niezawodnych dostawach” zapewniał przez lata Niemców, Włochów i innych odbiorców w Unii. Kreml podkreśla, że z Mongolią osiągnięto „wszystkie porozumienia w sprawie gazociągu”.
Mongolia widzi trudności
Projekt Siły Syberii-2 został ogłoszony we wrześniu 2020 roku. Za jego pośrednictwem Rosja będzie dostarczać ze złóż syberyjskich do Chin do 50 mld m sześć gazu rocznie. Przybliżona długość rurociągu wyniesie około 6,7 tys. km, z czego tylko 2,7 tys. km będzie przebiegać przez terytorium Rosji.
Czytaj więcej
Podlasie zostało podłączone do gazociągu Polska – Litwa (GIPL), który pozwala importować gaz z litewskiego terminalu LNG.
Dokumenty wiążące obie trony nie zostały podpisane, ale jak powiedział dziennikarzom wicepremier Aleksander Nowak, przywódcy Rosji i Chin polecili „jak najszybsze” zakończenie przygotowań do podpisania umowy. - Istnieje powszechna zgoda co do tego, że projekt jest wspierany. Dlatego firmom wydano instrukcje, aby szczegółowo dopracować szczegóły projektu i jak najszybciej go podpisać - powiedział Nowak, cytowany przez TASS.
W lipcu 2022 roku władze Mongolii ogłosiły, że spodziewają się rozpoczęcia budowy gazociągu w 2024 roku. Ułan Bator zauważa jednak, że rosyjska wojna w Ukrainie utrudniła projekt. Wciąż trwają dyskusje nad ostateczną trasą gazociągu. Budowa miałaby zostać ukończona do 2029 roku.