W ciągu dwóch lat rosyjskiej wojny firmy z Unii dostarczały urządzenia i wyposażenie na potrzeby projektu Arctic LNG 2, którego jednym z największych akcjonariuszy jest miliarder Giennadij Timczenko – ustalili dziennikarze „The Moskwa Times” (antyputinowska gazeta internetowa od rozpoczęcia wojny wydawana w Amsterdamie) we wspólnym dochodzeniu z organizacją pozarządową Arctida.
Włochy największym dostawcą do Rosji
Łącznie od wprowadzenia sankcji w maju 2022 r. do końca stycznia 2024 r. budowany w rosyjskiej Arktyce zakład skraplania gazu Arctic LNG 2 otrzymał unijny sprzęt o wartości 580 mln euro.
Oznacza to omijanie, a w zasadzie złamanie, sankcji nałożonych w maju 2022 roku. Unia Europejska zakazała dostaw jakiegokolwiek sprzętu do produkcji skroplonego gazu, a pod koniec 2023 roku Stany Zjednoczone nałożyły bezpośrednie sankcje na projekt Arctic LNG 2.
Czytaj więcej
Rosjanie złożyli pozew do Sądu Najwyższego w Londynie przeciwko firmom ubezpieczeniowym Lloyd's o...
Jednak tylko w styczniu 2024 r. z krajów Unii Europejskiej do Rosji dostarczono części zamienne i sprzęt do Arctic LNG 2 o wartości 24 mln euro – wynika z rosyjskich statystyk celnych, do których miał dostęp „The Moskwa Times”.