LNG z Rosji zostanie zakazany. Zniknie w ciągu trzech lat

Po gazie rurociągowym Unia Europejska pożegna też gaz skroplony z Rosji. Do 2027 r. Wspólnota całkowicie zaprzestanie importu rosyjskiego LNG. Będzie się to odbywać etapami. Pierwszy rusza już za miesiąc.

Publikacja: 04.03.2024 13:44

Po gazie rurociągowym UE pożegna też gaz skroplony z Rosji

Po gazie rurociągowym UE pożegna też gaz skroplony z Rosji

Foto: Adobe Stock

– Wszystkie kraje Unii są zobowiązane do całkowitej rezygnacji z rosyjskiego gazu do 2027 r., zgodnie z programem RePowerEU. Unijna dyrektywa w sprawie stopniowego zakazu dostaw rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) może wejść w życie w kwietniu – powiedziała w poniedziałek, przed posiedzeniem Rady Europejskiej na szczeblu ministrów energii, europejska komisarz ds. energii Kadri Simson.

Czytaj więcej

Dwa scenariusze eksportowe dla Rosji: zły i bardzo zły

„Oczekujemy, że Parlament Europejski przeprowadzi ostateczne głosowanie nad tą dyrektywą na sesji plenarnej w Strasburgu w kwietniu, co umożliwi naszym krajom podjęcie działań (przeciwko rosyjskiemu LNG) bez uciekania się do sankcji” – podkreśliła komisarz Simson, cytowana m.in. przez RBK.

Rosjanie stracili najlepszy rynek LNG

Na Rosję przypada obecnie niecałe 14 proc. całkowitego importu gazu do Unii Europejskiej: 8,7 proc. z rurociągów i 6,1 proc. z LNG. Zanim Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę i rozpętała trwającą po dziś dzień wojnę, udział rosyjskiego gazu sięgał 45–50 proc. unijnego rynku i był na krzywej wznoszącej. Po uruchomieniu dwóch nitek nowego gazociągu na dnie Bałtyku  Nord Stream 2 Gazprom miałby monopolistyczną pozycję w całej Wspólnocie. Udział rosyjskiego surowca w unijnym imporcie gazu przekroczyłby 50 proc.

Czytaj więcej

Sankcje USA: mocne uderzenie, ale nie nokaut

Szantaż Gazpromu z 2021 r., który miał na celu wymuszenie na krajach Wspólnoty zgody na uruchomienie Nord Stream 2 się nie powiódł, a wywołana przez Kreml wojna ostatecznie pozbawiła Gazprom najbardziej zyskownego – unijnego rynku.

Obecnie liderami podaży są na europejskim rynku Norwegia (30,3 proc.) i USA (19,4 proc.). Dodatkowe wielkości pochodzą z krajów Afryki Północnej (14,1 proc. głównie z Algierii) oraz Kataru. Przed zimami 2022 i 2024 r. unijne magazyny gazu były zapełnione w 95–99 proc.

Nie wszyscy klienci Rosji szukali alternatyw

Mimo to nie doszło jeszcze do ogólnounijnej rezygnacji z dostaw rosyjskiego gazu, gdyż nie wszystkie kraje na czas znalazły lub chciały znaleźć alternatywę. Dotyczy to szczególnie Węgier i prorosyjskiego rządu Viktora Orbana. „Każdy (członek UE — red.) musi poprzeć tę propozycję (o rezygnacji z rosyjskiego LNG — red.). Dlatego nadal nie ma sankcji na rosyjski gaz” – przypomniała komisarz Kari Simson.

Czytaj więcej

USA ograniczają eksport LNG. UE zapewnia, że jest bezpieczna

Obecnie jedyny czynny gazociąg, którym gaz z Rosji dociera na Węgry, Słowację i do Austrii to nitka południowa Jamał-Europa, przez Ukrainę. Umowa na tranzyt kończy się w tym roku. Kijów już ogłosił, że jej nie przedłuży.

Gaz
Rosja chce upadłości PGNiG. Doliczyła się niezapłaconych podatków. Suma kuriozalnie niska
Gaz
Gazprom zabiega o Siłę Syberii 2. Oto warunek Chińczyków
Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów