Gazprom wyprzedaje aktywa na Morzu Północnym; kto je kupi?

Gazprom podjął decyzję o sprzedaży swoich aktywów na Morzu Północnym. Okazuje się, że ma ich dużo, a surowiec z podmorskich złóż trafia na wolny rynek Unii. To czy znajdą się na to chętni zależy nie tylko od ceny sprzedaży.

Publikacja: 02.03.2024 10:24

Gazprom wyprzedaje aktywa na Morzu Północnym; kto je kupi?

Foto: Bloomberg

Gazprom International Limited LLC, spółka zależna Gazpromu, rozpoczęła proces sprzedaży swoich aktywów na Morzu Północnym. Przetarg został opublikowany na elektronicznej platformie obrotu Gazprombanku – wynika z komunikatu spółki, cytowanego przez gazetę RBK.

Gaz dla Holandii i Niemiec

Rosjanie chcą sprzedać swoje 50 procent udziałów w spółce joint venture z unijną spółką Wintershall Dea Nederland Asset Holding B.V. i Wintershall Noordzee B.V. (WINZ) oraz 100 proc. udziałów w spółce zależnej Gazprom International UK Limited, która jest właścicielem udziałów w konsorcjum zajmującym się zagospodarowaniem złoża Sillimanite.

Transakcja obejmuje także sprzedaż 100 proc. akcji brytyjskiej spółki Gazprom UK Limited, będącej właścicielem Gazprom UK Resources S.A. Ta ostatnia spółka jest udziałowcem konsorcjum pracującego na złożu Wingate.

WINZ posiada także udziały w konsorcjach zajmujących się wydobyciem gazu Sillimanite i Wingate. Pierwszy odkryto w czerwcu 2015 roku, znajduje się na szelfie brytyjskiego i holenderskiego sektora morskiego, 200 km od wybrzeży Holandii. Gaz z niej dostarczany jest do krajowego systemu rurociągów.

Czytaj więcej

Bułgaria pozwie Gazprom. To kolejny cios w rosyjskiego dostawcę gazu

Drugie złoże płytkowodne zostało odkryte w 2008 r. i oddane do eksploatacji w 2011 r. Znajduje się na brytyjskim szelfie kontynentalnym Morza Północnego, w Basenie Silverpit. Operacje na platformach morskich Wingate prowadzone są zdalnie z holenderskiego nadmorskiego miasta Den Helder, a gaz kierowany jest także do holenderskiego systemu rurociągów.

Gaz z obu złóż po wejściu do systemu dostarczany jest na rynek UE w ramach kontraktów spot. Gazprom International stał się akcjonariuszem WINZ w 2015 roku w ramach transakcji wymiany aktywów pomiędzy Gazpromem a Wintershall Holding GmbH (obecnie Wintershall Dea).

Ucieczka do Azji

Gazprom International zajmuje się poszukiwaniem i pozyskiwaniem aktywów naftowych i gazowych w „zaprzyjaźnionych krajach” (określenie ze strony koncernu). Poprzez spółki zależne posiada 14 aktywów w ośmiu krajach. Problem w tym, że kilka z nich nie są to już, według reżimowej rosyjskiej nomenklatury „kraje przyjazne”. Od rosyjskiej agresji zachodni partnerzy Gazpromu znacznie ograniczyli kontakty z Rosjanami i ich udział w zarządzaniu spółkami.

Czytaj więcej

Iwona Trusewicz: Nikt nie zapłacze po Gazpromie. Aleksiej Nawalny miał w tym udział

Po utracie unijnego rynku Gazprom próbuje zaistnieć w Azji. Celuje w biedne, niedoinwestowane państwa z perspektywicznymi zasobami. Przerzuca tam także Gazprom International Limited LLC. Spółka działa na przykład w Bangladeszu, gdzie w maju 2023 roku odkryto nowe złoże gazowe. W sumie w ciągu ostatnich dziesięciu lat Gazprom International na podstawie umów serwisowych z państwowymi przedsiębiorstwami zajmującymi się wydobyciem gazu w Bangladeszu zaprojektował i zbudował 20 odwiertów gazowych.

Gaz
Rosną możliwości importu LPG z innych kierunków niż Rosja. Będą wyższe ceny
Gaz
Gazprom może stracić Chiny. Groźny konkurent po sąsiedzku
Gaz
Transformacja z gazowym wspomaganiem
Gaz
Strach przed sankcjami USA trzyma rosyjski LNG w Arktyce
Gaz
Jak nie wpuścić rosyjskiego LNG do Unii? Belgia i Holandia mają pomysł