Gaz najtańszy od lat, a Katar zwiększa produkcję LNG. Chce zająć miejsce USA

Katar rozpoczął budowę nowych zakładów skraplania gazu. To odpowiedź emiratu na rosnący globalny popyt, chociaż gaz jest dziś najtańszy od trzech lat.

Publikacja: 27.02.2024 16:50

Gaz najtańszy od lat

Gaz najtańszy od lat

Foto: Bloomberg

Według katarskiego ministra energetyki Saada al-Kaabiego nowy zakład LNG ma do końca dekady produkować 16 mln ton paliwa rocznie, co zwiększy moce produkcyjne Kataru do 142 mln ton LNG rocznie, informuje agencja Bloomberg.

Czytaj więcej

Ceny gazu i węgla poszybują. Nowa opłata spadnie na 6,5 mln gospodarstw w Polsce

Co będzie nakręcać popyt na paliwa

Władze Kataru uważają, że wzrost liczby ludności, zwłaszcza w krajach azjatyckich, będzie napędzał popyt na paliwa. Katar zawarł już umowy na sprzedaż 126 mln ton LNG. W tym jest 27-letnia umowa z PetroChina i europejskimi gigantami energetycznymi Eni, TotalEnergies, Shell — do niedawna klientami rosyjskiego Gazpromu. Według analityków światowy popyt na LNG może osiągnąć szczyt do 2030 roku.

Tymczasem Stany Zjednoczone, które od załamania sprzedaży Gazpromu do UE i zwiększenia własnego eksportu LNG na europejski rynek wysunęły się przed Katar, stając się największym dostawcą gazu na świecie, zawiesiły na 14 miesięcy wydawanie nowych zezwoleń na eksport gazu. A to uderzy w mniejszych amerykańskich producentów opierających się na długoterminowych kontraktach.

Czytaj więcej

Europejskie indeksy idą w górę, choć zyski spółek spadają

 - Kupujący nie zwrócą się do takich producentów, bo rząd (USA — red.) może w każdej chwili zawiesić eksport. W takich warunkach trudno planować z dużym wyprzedzeniem — dodał Saad al-Kaabi. Stąd pomysł Katarczyków i szybka inwestycja w nowe zakłady gazu skroplonego.

Gaz jest już najtańszy od trzech lat. Dlaczego wciąż tanieje?

W ostatnich miesiącach gaz ciągle tanieje. Notowania są już na poziomie sprzed trzech lat. Analitycy wiążą spadek z łagodną zimą, dużymi zapasami zgromadzonymi przez kraje w Europie, oszczędnościami i udziałem OZE w energetycznym mikście.

Czytaj więcej

Luty jest ciepły, więc ceny gazu spadają coraz szybciej. Tanieje też emisja CO2

We wtorek 27 lutego hurtowe ceny gazu ziemnego w Wielkiej Brytanii i Holandii znów spadły. Na londyńskiej giełdzie surowcowej ceny kontraktów terminowych na gaz ziemny na holenderskim terminalu TTF były o 0,50 euro niższe i wynosiły 23,36 euro za MWh. W poniedziałek ceny odbiły od prawie 3-letniego minimum wynoszącego 22,55 euro za MWh i osiągniętego w piątek.

„Zmianę tę można wytłumaczyć byczymi sygnałami technicznymi, ale dopóki nie zmienią się podstawy, pozostaje miejsce na dalsze spadki cen gazu” – stwierdzili w raporcie analitycy Energi Danmark.

Gaz
Viktor Orbán negocjuje z Kijowem. Nie chce rezygnować z rosyjskiego gazu
Gaz
Putin przyznał: tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę nie będzie
Gaz
Od piątku wchodzi w życie embargo na rosyjski LPG
Gaz
Gazprom najtańszy od 16 lat. Inwestorzy pozbywają się akcji
Gaz
Rosja: opustoszały platformy wydobywcze gazu. Klienci uciekli
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10