Według katarskiego ministra energetyki Saada al-Kaabiego nowy zakład LNG ma do końca dekady produkować 16 mln ton paliwa rocznie, co zwiększy moce produkcyjne Kataru do 142 mln ton LNG rocznie, informuje agencja Bloomberg.
Czytaj więcej
Ceny gazu i węgla wzrosną. Za trzy lata system opłat za emitowanie dwutlenku węgla w systemie ETS obejmie nawet 6,5 mln gospodarstw domowych.
Co będzie nakręcać popyt na paliwa
Władze Kataru uważają, że wzrost liczby ludności, zwłaszcza w krajach azjatyckich, będzie napędzał popyt na paliwa. Katar zawarł już umowy na sprzedaż 126 mln ton LNG. W tym jest 27-letnia umowa z PetroChina i europejskimi gigantami energetycznymi Eni, TotalEnergies, Shell — do niedawna klientami rosyjskiego Gazpromu. Według analityków światowy popyt na LNG może osiągnąć szczyt do 2030 roku.
Tymczasem Stany Zjednoczone, które od załamania sprzedaży Gazpromu do UE i zwiększenia własnego eksportu LNG na europejski rynek wysunęły się przed Katar, stając się największym dostawcą gazu na świecie, zawiesiły na 14 miesięcy wydawanie nowych zezwoleń na eksport gazu. A to uderzy w mniejszych amerykańskich producentów opierających się na długoterminowych kontraktach.
Czytaj więcej
Oczekiwania dotyczące polityki luzowania monetarnego przez Europejski Bank Centralny okazują się dla inwestorów ważniejsze niż sezon publikacji wyników.