Austria zerwie kontrakt z Gazpromem. Firmy mają kupować gaz poza Rosją

Władze Austrii chcą uniezależnić kraj od rosyjskiego surowca, który wciąż importują. Zapowiedziały zerwanie obowiązującej do 2040 r. umowy z Gazpromem. Firmy austriackie nie będą mogły kupować rosyjskiego gazu.

Publikacja: 12.02.2024 17:48

Austria zerwie kontrakt z Gazpromem. Firmy mają kupować gaz poza Rosją

Foto: Bloomberg

Austriacka minister energetyki Leonor Gewessler ogłosiła plany rozwiązania kontraktów na dostawy gazu pomiędzy austriackim OMV a rosyjskim Gazpromem. Dodała, że ​​ministerstwo zamierza zobowiązać przedsiębiorstwa do ograniczenia zakupów gazu z Rosji. Władze są niezadowolone z faktu, że austriackie firmy nie szukają nowych dostawców gazu.

- Jeśli dostawcy gazu z własnej inicjatywy nie zrezygnują (z zakupów rosyjskiego surowca — red.), konieczne będzie zobowiązania ich do tego na drodze prawnej – wyjaśniła Leonor Gewessler (cytat za APA).

Czytaj więcej

Luty jest ciepły, więc ceny gazu spadają coraz szybciej. Tanieje też emisja CO2

Zabetonowani w rosyjskim gazie

Umowa austriackiego OMV z Gazpromem obowiązuje do 2040 roku, co zdaniem minister Gewessler powoduje „betonowe uzależnienie” (od Rosji — red.). Latem minister zleciła wiedeńskiemu Instytutowi Badań Ekonomicznych analizę skutków rozwiązania kontraktu i zagrożeń związanych z długotrwałym uzależnieniem od rosyjskiego gazu.

Wnioski z raportu musiały być jednoznaczne. Leonor Gewessler skrytykowała austriackie przedsiębiorstwa energetyczne za niezakupowanie wystarczającej ilości gazu ziemnego z innych krajów. Opowiadała się także za nową strategią bezpieczeństwa, zgodnie z którą od 2028 roku kraj zaprzestanie importu rosyjskiego surowca.

Import ten zmniejsza się od rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale wciąż jest duży w porównaniu z większością  krajów Unii. Na koniec grudnia 2022 roku udział rosyjskiego gazu na rynku Austrii wynosił około 70 proc. Latem 2023 r. połowa gazu zakupionego przez Austrię przypadła na Rosję.

Austria i jej państwowy operator OMV była przez dziesięciolecia najwierniejszym lobbystą rosyjskich interesów w Unii. OMV partnerował Gazpromowi przy kluczowych projektach jak Nord Steram i Nord Stream 2. Szefowie koncernu wygłaszali peany na temat dobrodziejstw, jakie niesie za sobą dla Wspólnoty rosyjski surowiec i rosyjskie inwestycje.

Za zasługi Rosjanie dopuścili OMV do swoich bogatych złóż krajowych. W 2017 r. OMV kupił po korzystnej cenie blisko 25 proc. udziałów złożu, położonym w okręgu nieniecko-jamalskim. Zasoby oceniane są na 1 bln metrów sześciennych gazu. 

Po agresji rosyjskiej na Ukrainę i wywołanej wojnie, Austria poparła sankcje na agresora, czym od razu straciła przychylność Kremla.

W styczniu Putin podpisał dekret o sprzedaży udziałów OMV i niemieckiego Wintershall Dea we wspólnych przedsięwzięciach z Gazpromem. Austriacka firma nazwała tę decyzję wywłaszczeniem i zapowiedziała obronę swoich interesów w sądzie.

Gaz
Arktyka pokonała Gazprom dzięki Zachodowi i Chinom
Gaz
Flagowy projekt Putina w Arktyce stracił klientów. Rosjanie nie mogą sprzedać gazu
Gaz
Ukraina wygrała w Hadze z Gazpromem. Sąd zajął majątek Rosjan
Gaz
Gaz-System widzi możliwość powstania w Polsce regionalnego rynku gazu ziemnego
Gaz
Unia zgromadziła już gaz na zimę. W jednym kraju brak już nawet miejsca w magazynach
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne