Austria zerwie kontrakt z Gazpromem. Firmy mają kupować gaz poza Rosją

Władze Austrii chcą uniezależnić kraj od rosyjskiego surowca, który wciąż importują. Zapowiedziały zerwanie obowiązującej do 2040 r. umowy z Gazpromem. Firmy austriackie nie będą mogły kupować rosyjskiego gazu.

Publikacja: 12.02.2024 17:48

Austria zerwie kontrakt z Gazpromem. Firmy mają kupować gaz poza Rosją

Foto: Bloomberg

Austriacka minister energetyki Leonor Gewessler ogłosiła plany rozwiązania kontraktów na dostawy gazu pomiędzy austriackim OMV a rosyjskim Gazpromem. Dodała, że ​​ministerstwo zamierza zobowiązać przedsiębiorstwa do ograniczenia zakupów gazu z Rosji. Władze są niezadowolone z faktu, że austriackie firmy nie szukają nowych dostawców gazu.

- Jeśli dostawcy gazu z własnej inicjatywy nie zrezygnują (z zakupów rosyjskiego surowca — red.), konieczne będzie zobowiązania ich do tego na drodze prawnej – wyjaśniła Leonor Gewessler (cytat za APA).

Czytaj więcej

Luty jest ciepły, więc ceny gazu spadają coraz szybciej. Tanieje też emisja CO2

Zabetonowani w rosyjskim gazie

Umowa austriackiego OMV z Gazpromem obowiązuje do 2040 roku, co zdaniem minister Gewessler powoduje „betonowe uzależnienie” (od Rosji — red.). Latem minister zleciła wiedeńskiemu Instytutowi Badań Ekonomicznych analizę skutków rozwiązania kontraktu i zagrożeń związanych z długotrwałym uzależnieniem od rosyjskiego gazu.

Wnioski z raportu musiały być jednoznaczne. Leonor Gewessler skrytykowała austriackie przedsiębiorstwa energetyczne za niezakupowanie wystarczającej ilości gazu ziemnego z innych krajów. Opowiadała się także za nową strategią bezpieczeństwa, zgodnie z którą od 2028 roku kraj zaprzestanie importu rosyjskiego surowca.

Import ten zmniejsza się od rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale wciąż jest duży w porównaniu z większością  krajów Unii. Na koniec grudnia 2022 roku udział rosyjskiego gazu na rynku Austrii wynosił około 70 proc. Latem 2023 r. połowa gazu zakupionego przez Austrię przypadła na Rosję.

Austria i jej państwowy operator OMV była przez dziesięciolecia najwierniejszym lobbystą rosyjskich interesów w Unii. OMV partnerował Gazpromowi przy kluczowych projektach jak Nord Steram i Nord Stream 2. Szefowie koncernu wygłaszali peany na temat dobrodziejstw, jakie niesie za sobą dla Wspólnoty rosyjski surowiec i rosyjskie inwestycje.

Za zasługi Rosjanie dopuścili OMV do swoich bogatych złóż krajowych. W 2017 r. OMV kupił po korzystnej cenie blisko 25 proc. udziałów złożu, położonym w okręgu nieniecko-jamalskim. Zasoby oceniane są na 1 bln metrów sześciennych gazu. 

Po agresji rosyjskiej na Ukrainę i wywołanej wojnie, Austria poparła sankcje na agresora, czym od razu straciła przychylność Kremla.

W styczniu Putin podpisał dekret o sprzedaży udziałów OMV i niemieckiego Wintershall Dea we wspólnych przedsięwzięciach z Gazpromem. Austriacka firma nazwała tę decyzję wywłaszczeniem i zapowiedziała obronę swoich interesów w sądzie.

Gaz
Trzeci zbiornik w gazoporcie już działa. Gaz System zakończył rozbudowę
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Gaz
Rosjanie kupią gaz dla Naddniestrza na wolnym rynku europejskim
Gaz
Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje
Gaz
Stocznie w UE dotują wojnę Putina – remontują rosyjskie gazowce
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gaz
Tłuste koty Gazpromu idą pod nóż. 46 procent pracowników centrali straci pracę
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego