Rekordowe wydobycie gazu na Ukrainie dzięki nowoczesnym technologiom

Tak dużo gazu Ukraina nie wydobyła ze swoich złóż nigdy. Po raz pierwszy w historii z nowych odwiertów wypompowano ponad 1 mld m sześc. gazu rocznie. Całe wydobycie sięgnęło 18 mld m sześc., zaspokajając niemal całą krajową konsumpcję.

Publikacja: 10.01.2024 10:54

Rekordowe wydobycie gazu na Ukrainie dzięki nowoczesnym technologiom

Foto: Bloomberg

„Ukrgasvwydobuwannia”, spółka wydobywcza Naftogazu, zwiększyła produkcję gazu na potrzeby krajowe. Oddano do użytku 86 nowych odwiertów, w tym 24 o początkowej wydajności przekraczającej 100 tys. m sześc., co jest absolutnym rekordem od ponad 20 lat – informuje agencja Unian. Największy odwiert został uruchomiony w kwietniu 2023 r., a wydobycie w nim sięga 580 tys. m sześc. dziennie.

Więcej gazu dzięki nowoczesnym technologiom

Naftogaz podkreśla, że wynik ten udało się osiągnąć dzięki wykorzystaniu nowych możliwości technicznych na starych, wyeksploatowanych złożach. Koncern dynamicznie zagospodarował także nowe pola, unowocześnił infrastrukturę i metody wydobycia.

W przededniu zimy Ukraina uruchomiła dwa potężne odwierty gazowe, z których łącznie wydobywa prawie 0,5 mln m sześc. gazu dziennie. Jeden z odwiertów jest odwiertem poszukiwawczym zlokalizowanym na niedawno odkrytym złożu. Drugi działa na zasobach odkrytych ponad 50 lat temu.

Czytaj więcej

Rosyjska ropa przebiła pułap cenowy dzięki Chinom, Indiom i Turcji

Ukraina już mogłaby stać się już eksporterem gazu netto, gdyby nie rosyjska agresja. Największe zasoby gazu znajdują się na wschodzie kraju, gdzie toczy się wojna. Eksperci podkreślali nieraz, że złoża gazu były jednym z powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę.

W 2022 r. Ukraina wydobyła 17,5 mld m sześc. gazu, przy popycie na poziomie 19,3 mld m sześc. (dane BP). Brakującą ilość paliwa importowała z krajów Unii.

Ukraińskie PMG wspierają Unię

Dzięki swoim największym w Europie podziemnym magazynom gazu (PMG) Ukraina pomogła Unii zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne zimą. Naftogaz udostępnił unijnym firmom jedną trzecią pojemności PMG, czyli ok. 10 mld m sześc. Dzięki temu, przy zapełnionych pod korek magazynach na terenie Unii, importerzy gazu z krajów Wspólnoty mogli zakupić dodatkowe wielkości gazu na potrzeby sezonu grzewczego.

Unijne firmy przyspieszyły wycofywanie gazu ziemnego z Ukrainy w miesiącach zimowych, zmniejszając prawdopodobieństwo, że kontynent dotknie kolejny kryzys energetyczny, w szczególności rosnące ceny gazu.

Według stanu na 8 stycznia magazyny Unii zapełnione były w 83,5 proc. (dane Gas Infrastucture Europe). W Polsce, pomimo niskich temperatur, magazyny miały zapełnienie na poziomie blisko 92 proc., co pokrywa 17 proc. rocznego popytu krajowego. W PMG Ukrainy zajęte było 26 proc. pojemności, co odpowiada 38 proc. rocznego zapotrzebowania tego kraju.

Gaz
Gazprom, czyli wszystko na sprzedaż. Gorzki koniec potęgi koncernu
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Gaz
Ukraina kupi dużo LNG z USA. Surowiec dotrze m.in. przez polski gazoport
Gaz
Ukraiński dron uderzył w rurociąg Gazpromu. Prawie 500 km od granicy
Gaz
Spada liczba kopciuchów. Polacy wybierają gaz, który może okazać się pułapką
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Gaz
Orlen zapewni Ukrainie dostawy gazu ziemnego
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście