Reklama
Rozwiń

Finlandia jako pierwsza w Unii zakaże LNG z Rosji

Zakaz ma wejść w życie od 2025 roku. W tym roku Helsinki przygotują potrzebną bazę legislacyjną, zapowiedział minister środowiska i ochrony klimatu Finlandii.

Publikacja: 05.01.2024 12:53

Finlandia jako pierwsza w Unii zakaże LNG z Rosji

Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg

„Nie chcę obiecywać konkretnej daty, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku znajdziemy się w sytuacji, w której zakaz (używania rosyjskiego LNG-red) wejdzie w życie” – powiedział Kai Mykkänen, minister środowiska i ochrony klimatu dziennikowi „Helsingin Sanomat”.

Fiński państwowy operator Gasum obecnie importuje niewielkie ilości LNG z Rosji. Spółka tłumaczy to zobowiązaniami umownymi. Na stronie internetowej spółki podano, że ma ona długoterminową umowę zakupową z rosyjskim Gazpromem, która zobowiązuje ją do dokonywania minimalnych zakupów.

Czytaj więcej

Unijny rynek gazu nie dla Rosji. A Azja go nie zastąpi

Finlandia ma dość własnych źródeł produkcji energii. To głównie energetyka jądrowa, która dostarcza 40 proc. potrzebnego prądu, a także elektrownie wodne, wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne. Na początku roku produkcja energii z atomu była na maksymalnym poziomie. Kraj ma dwie siłownie jądrowe (EJ Loviisa i EJ Olkiluoto) i buduje trzecią. Nowy reaktor w EJ Olkiluoto uruchomiony został w kwietniu 2023 r. i jest największy w Europie (1600 MW). Rozpoczęła się też budowę kolejnego bloku energetycznego w nowo budowanej siłowni EJ Hanhikivi. Jednak według fińskiej strategii rozwoju energetyki, to wiatr ma być do 2027 r. największym źródłem produkcji prądu w Finlandii.

Rosja: zakaz importu LNG zaszkodzi UE

Wcześniej Siergiej Kapitonow, analityk w centrum projektów Skoltechu, zajmujący się transformacją energetyczną, powiedział agencji RIA Nowosti, że Unia Europejska będzie mogła zakazać państwom członkowskim importu LNG z Rosji nie wcześniej niż za 2-3 lata. Zdaniem Rosjan w obecnych warunkach taki zakaz zaszkodziłby samej Unii.

Nie zgadzają się z tym analitycy unijni. Podobnie jak w Finlandii, w wielu innych krajach Wspólnoty trwają przygotowania do pozbycia się rosyjskiego surowca raz i na zawsze. Bruksela już zapowiedziała, że celem Unii jest całkowita rezygnacja z rosyjskiego gazu. Kraje Wspólnoty udowodniły już, jak szybko i skutecznie potrafią zastąpić rosyjski surowiec. W 2023 r. eksport Gazpromu do Unii był najniższy od czasów Związku Sowieckiego, a dokładniej od ponad 40 lat.

Gaz
Katar odetnie dostawy gazu do Europy? Dla Polski to potencjalne ryzyko
Gaz
Unia Europejska zarabia na przeładunku LNG z Rosji. Import rekordowy
Gaz
Viktor Orbán negocjuje z Kijowem. Nie chce rezygnować z rosyjskiego gazu
Gaz
Putin przyznał: tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę nie będzie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Gaz
Od piątku wchodzi w życie embargo na rosyjski LPG
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku