Tajemnicze uszkodzenie ważnego gazociągu. Sprawa jest poważniejsza niż sądzono

Naprawa uszkodzonego w niedzielę gazociągu Balticconnector między Finlandią a Estonią zajmie miesiące. Sprawa jest poważniejsza niż sądzono. Wciąż nie wiadomo, gdzie i dlaczego gaz wydostaje się z rury.

Publikacja: 09.10.2023 09:52

Tajemnicze uszkodzenie ważnego gazociągu. Sprawa jest poważniejsza niż sądzono

Foto: Bloomberg

– Wznowienie funkcjonowania gazociągu Balticconnector pomiędzy Finlandią a Estonią zajmie miesiące – poinformowała Janne Grönlund, dyrektorka fińskiego operatora systemu przesyłowego gazu Gasgrid Finland, cytowana przez RIA Nowosti.

Na chwilę obecną nie ma informacji o dokładnym miejscu wycieku, a operator nie chce też spekulować na temat możliwych przyczyn zdarzenia. Według Grönlunda uzyskanie dostępu do rurociągu zajmie kilka dni, ponieważ należy zakończyć procedury wydawania pozwoleń i przygotowania sprzętu. Pod wodę muszą zejść nurkowie, a sztormowa pogoda na Bałtyku nie sprzyja tego typu pracom.

Czytaj więcej

Stanął gazociąg między Finlandią a Estonią. Możliwy wyciek

Awaria nie spowoduje problemów

Balticconnector – podmorski gazociąg łączący Finlandię z Estonią został zamknięty w niedzielę po nietypowym spadku ciśnienia w rurze. Może to wskazywać na wyciek.

Fiński minister ds. energii Kai Mykkanen zauważył w notatce prasowej, że awaria Balticconnector nie spowoduje problemów dla bezpieczeństwa dostaw energii do Finlandii, m.in. dzięki pływającemu terminalowi LNG w porcie Inkoo.

Bezpieczna wydaje się też być Estonia, dzięki poziomowi zapełnienia największych nad Baltykiem podziemnych magazynów gazu na Łotwie. Z 5 mld m sześc. gazu, który można tam zatłoczyć, wolne pozostało już tylko 5 proc. pojemności (dane Gas Infrastructure Europe na 7 października). Łotewskie magazyny zabezpieczają surowiec na potrzeby Łotwy i Estonii, Korzysta z nich też Litwa, która ma własny pływający terminal w Kłajpedzie.

Zerwać się z rosyjskiej smyczy

Fiński Gasgrid Finland i estoński operator Elering wynajęły na dziesięć lat pływający terminal LNG od Excelerate Energy Inc. i uruchomił go w styczniu 2023 r. Moc terminalu jest wystarczająca, aby zaspokoić potrzeby gazowe zarówno Finlandii, jak i Estonii. Terminal jest zlokalizowany w głębokowodnym porcie Inkoo Fortum. Dziesięcioletni leasing statku kosztował około 460 milionów euro.

Przypomnijmy, że gazociąg rozpoczął pracę 1 stycznia 2020 r, przerywając 40-letnią zależność Finlandii od gazu z Rosji. Finowie, którzy mieli z Gazpromem kontrakt ważny do 2031 r., po rosyjskiej agresji na Ukrainę i rosyjskim żądaniom zapłaty w rublach, uznali umowę za nieważną.

Gaz
Trzeci zbiornik w gazoporcie już działa. Gaz System zakończył rozbudowę
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Gaz
Rosjanie kupią gaz dla Naddniestrza na wolnym rynku europejskim
Gaz
Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje
Gaz
Stocznie w UE dotują wojnę Putina – remontują rosyjskie gazowce
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gaz
Tłuste koty Gazpromu idą pod nóż. 46 procent pracowników centrali straci pracę
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego