Giełdowa cena gazu na otwarciu notowań na londyńskiej platformie ICE Futures wzrosła o prawie 18 proc. Wrześniowe kontrakty terminowe na hubie TTF w Holandii podrożały do 42,9 euro za 1 MWh, czyli 485 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.
Według agencji Bloomberg, ceny giełdowe gazu ziemnego w Europie wzrosły skokowo, bo pracownicy Woodside Energy Group w Australii przygotowują się do strajku. Może się on rozpocząć 2 września, jeśli w środę 23 sierpnia nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie podwyżki płac - pisze agencja.
W piątek 18 sierpnia także pracownicy zakładów LNG amerykańskiego koncernu Chevron w Australii rozpoczęli głosowanie za strajkiem. Według szacunków Goldman Sachs Group strajki w obiektach Woodside i Chevron mogą zagrozić nawet 10 procentom światowych dostaw LNG.
Czytaj więcej
Choć jesienno-zimowy sezon grzewczy coraz bliżej, to gaz w Europie zamiast drożeć - tanieje. I to dużo. W piątek potaniał o 11 proc. do 289 dol. za tysiąc metrów sześciennych. W poniedziałek cena spadła o kolejne 2 procent.
Australia sprzedaje gaz głównie w Azji
Australia jest drugim eksporterem LNG na świecie, po Katarze, a przed Stanami Zjednoczonymi. W 2022 r australijscy producenci sprzedali za granicę 112,3 mld m3 gazu skroplonego, więcej wyeksportował tylko Katar - 114 mld m3. USA sprzedały 104 mld m3. Rosja eksportowała 40 mld m3 swojego LNG, z czego tylko 19 mld m3 kupiły kraje Unii Europejskiej (dane Statistical Rewiew of World Energy 2023).