Argentyna nie wpuściła gazowca z rosyjskim LNG

Władze Argentyny zablokowały przyjęcie dostawy LNG z Rosji. Gazowiec z surowcem nie został wpuszczony do argentyńskiego terminalu LNG w Bahia Blanca i musiał zawrócić do Rosji. Gaz pochodził od Novateku.

Publikacja: 21.07.2023 17:35

Argentyna nie wpuściła gazowca z rosyjskim LNG

Foto: Bloomberg

Sergio Massa, minister gospodarki Argentyny, powiedział, że władze zablokowały dostawy LNG z powodu sankcji, dowiedziała się agencja Bloomberg.

Kto za tym stoi?

- Enarsa (państwowa firma energetyczna - red.) zablokowała dostawę, ponieważ narusza ona umowę, gdyż gaz pochodził od firmy objętej sankcjami – powiedział Massa.

Dostawcą gazu jest zarejestrowana w Szwajcarii firma Gunvor Group, którą przez lata kontrolował Gennadij Timczenko, bliski człowiek Putina. Timczenko sprzedał firmę swojemu szwedzkiemu wspólnikowi dzień przed ogłoszeniem sankcji Zachodu na niego i firmę za rosyjskie zawłaszczenie Krymu w marcu 2014 r.

Czytaj więcej

Czy Novatek to też Gazprom? Od kogo Unia Europejska kupuje LNG

Gunvor Group utrzymuje, że dostawa LNG była rzekomo legalna i przejrzysta.

„Umowa jest zgodna ze wszystkimi obecnymi sankcjami gospodarczymi, w szczególności tymi ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Argentyna nie nałożyła żadnych sankcji na Rosję” – głosi komunikat Gunvor.

Madrycki bank odmawia obsługi

25 czerwca gazowiec Flex Artemis został załadowany we francuskim terminalu Montoir-de-Bretagne skroplonym gazem otrzymanym z Jamał LNG (to zakłady skraplania gazu Novateku na Półwyspie Jamalskim - red.), wynika z danych śledzenia statków Bloomberga. Następnie udał się do argentyńskiego terminalu LNG w Bahia Blanca, zbliżył się do niego 14 lipca i zawrócił 18 lipca bez dostarczenia ładunku.

Według Agustína Geresa, prezesa Enarsa, Banco de la Nacion Argentina nie przyjął zapłaty za paliwo ze względu na sankcje związane z wojną Rosji z Ukrainą. - Madrycki oddział banku, który podlega unijnym przepisom, a obsługiwał transakcję, nie realizuje transakcji z rosyjskimi pośrednikami – powiedział Geres.

Enarsa kupiła LNG o wartości 38,55 mln dol. od Gunvor Group. Agustin Geres podkreśla, że Gunvor nie poinformował, że gaz został wysłany z Rosji. Sama firma handlowa temu zaprzecza: „Udokumentowano, że kontrahent został poinformowany i wiedział o pochodzeniu towarów zgodnie z ustaleniami umownymi. Oczywiste jest, że doszło do nieporozumienia i współpracujemy z kontrahentem, aby znaleźć rozwiązanie tego problemu”.

Trader dodał, że decyzja madryckiego oddziału Banco de la Nacion Argentina o zablokowaniu płatności „nie ma nic wspólnego z legalnością transakcji ani polityką prawną Argentyny wobec Rosji”. Gunvor dodał również, że podjęli decyzję o powrocie tankowca na morze w celu zmniejszenia strat.

Gaz się ulotni na morzu

Jednak im dłużej ładunek znajduje się na wodzie, tym większe jest ryzyko, że jego część zostanie utracona w wyniku naturalnego wyparowania paliwa. Ponadto ceny spot LNG spadły od czasu zakupu, co może stanowić dodatkowe ryzyko dla Gunvoru.

Firma ma długoterminowy kontrakt na zakup LNG od rosyjskiego Novateku.

"Sytuacja uwydatnia złożoność i kontrowersje związane z zakupem LNG z Rosji, który wiele krajów nadal importuje, mimo że zakazują wjazdu do kraju innym nośnikom energii. Na całym świecie kraje konkurują o to paliwo, aby wzmocnić swoje bezpieczeństwo energetyczne, ale kwestia płatności staje się coraz bardziej skomplikowana" - zauważa Bloomberg.

Potrzeby gazowe Argentyny

Argentyna zakupiła w tym roku 44 spotowe ładunki gazu, aby pokryć swoje zimowe potrzeby. Ale łagodna zima na półkuli południowej może spowodować nadmiar podaży gazu. Według danych Bloomberga w tym roku gaz Argentyna kupiła LNG z Gwinei Równikowej, Nigerii, Stanów Zjednoczonych oraz Trynidadu i Tobago. Rosyjski gaz był ostatnio dostarczany do Argentyny w 2018 i 2020 roku.
Sankcje wobec Rosji – dostawy gazu
Jak informował wcześniej agencja UNIAN, rosyjska inwazja na Ukrainę na początku 2022 r. zmusiła Europę do zmniejszenia zależności od dostaw z Rosji i poszukiwania zamiennika gazu w postaci LNG. Choć na rosyjski LNG nie nałożono żadnych sankcji, niektóre państwa europejskie, jak Wielka Brytania czy kraje bałtyckie, wprowadziły zakaz importu tego rodzaju paliwa z Rosji, inne apelują o nieprzedłużanie kontraktów na dostawy LNG. Niektórzy kupcy z Azji również dywersyfikują swoją działalność. 

Sankcje wobec Rosji – dostawy gazu

Rosyjska inwazja na Ukrainę na początku 2022 r. zmusiła Europę do zmniejszenia zależności od dostaw z Rosji i poszukiwania zamiennika gazu w postaci LNG. Choć - jak informował wcześniej UNIAN - na rosyjski LNG nie nałożono żadnych sankcji, niektóre państwa europejskie, jak Wielka Brytania czy kraje bałtyckie, wprowadziły zakaz importu tego rodzaju paliwa z Rosji. Inne apelują o nieprzedłużanie kontraktów.

Sergio Massa, minister gospodarki Argentyny, powiedział, że władze zablokowały dostawy LNG z powodu sankcji, dowiedziała się agencja Bloomberg.

Kto za tym stoi?

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Arktyka pokonała Gazprom dzięki Zachodowi i Chinom
Gaz
Flagowy projekt Putina w Arktyce stracił klientów. Rosjanie nie mogą sprzedać gazu
Gaz
Ukraina wygrała w Hadze z Gazpromem. Sąd zajął majątek Rosjan
Gaz
Gaz-System widzi możliwość powstania w Polsce regionalnego rynku gazu ziemnego
Gaz
Unia zgromadziła już gaz na zimę. W jednym kraju brak już nawet miejsca w magazynach
Gaz
Rekordowo niski popyt na LNG w Unii. Rośnie własne wydobycie gazu