Gaz jest najtańszy od dwóch lat. Kreml stracił ogromne dochody

Tysiąc metrów sześciennych za 348 dolarów - tak tani gaz był w Europie po raz ostatni w maju 2021 roku. Kreml narzeka na spadek dochodów z surowców. W budżecie Rosji zieje ogromna dziura.

Publikacja: 18.05.2023 12:17

Gaz jest najtańszy od dwóch lat. Kreml stracił ogromne dochody

Foto: Adobe Stock

Ceny giełdowe gazu w Europie podczas handlu w czwartek spadły o 3 proc., wynika z danych londyńskiej giełdy Intercontinental Exchange (ICE). Kontrakty terminowe na indeks TTF (cena w największym hubie gazowym w Niderlandach) potaniały o 1,91 proc., do 348 dol. za 1000 metrów sześciennych. Dynamika notowań podawana jest od kursu rozliczeniowego z poprzedniego dnia sesyjnego. Wtedy koszt gazu wynosił 357,8 dol. za 1000 metrów sześciennych.

Ceny gazu w Europie zaczęły spadać na początku 2023 roku. Do połowy stycznia gaz na giełdzie potaniał o 25 proc. Również w lutym ceny LNG osiągnęły najniższy poziom od 18 miesięcy. Zimą gazu w Europie spadła trzykrotnie.

Czytaj więcej

Sukces pierwszego przetargu na wspólny zakup gazu w Unii

Spadek cen to efekt konsekwentnej polityki Unii - zastępowania gazu z Rosji surowcem od innych dostawców, zmniejszania popytu i zapełniania magazynów. W tym tygodniu sukcesem zakończył się pierwszy przetarg na wspólne zakupy gazu, ogłoszony przez Brukselę.

Rewolucyjne zmiany na gazowym rynku Unia zawdzięcza Gazpromowi, który szantażem - ograniczając lub w ogóle odcinając dostawy - chciał zmusić Wspólnotę do ustępstw, w tym do zgody na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.

Spadek cen gazu, będącego do niedawna głównym dostawcą dewiz do rosyjskiego budżetu, nie pozostaje bez wpływu na finanse Kremla.

W środę minister finansów Anton Siłuanow przyznał, że dochody rosyjskiego budżetu z ropy i gazu nie nadążają za planem rocznym. Do tej pory całkowita roczna wielkość dochodów budżetu Rosji została zrealizowana w 30 proc. a wydatki - w 39 proc.

Przychody z ropy i gazu w Rosji spadły w okresie styczeń-kwiecień o 52 proc. rok do roku. Przychody z eksportu wyrobów poza ropą i gazem wzrosły w tym okresie o 5 proc.

- Jest problem z dochodami z ropy i gazu. Biorąc pod uwagę sytuację rynkową i wszystkie udzielane rabaty, te dochody wciąż pozostają w tyle za planem - stwierdził urzędnik.

Sankcje wobec rosyjskich surowców, zmiany na unijnym rynku gazu i rosnące koszty wywołanej przez Rosję wojny, doprowadziły Kreml do tego, że w ciągu czterech miesięcy 2023 roku deficyt budżetowy wzrósł do 3,424 bln rubli. To o 1,5 bln rubli więcej niż wielkość założona na cały 2023 rok.

Przychody z ropy i gazu w Rosji spadły w okresie styczeń-kwiecień o 52 proc. rok do roku. Przychody z eksportu wyrobów poza ropą i gazem wzrosły w tym okresie o 5 proc.

Gaz
Nieoficjalnie: Ukraina nie przedłuży Gazpromowi umowy tranzytowej gazu
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Gaz
Rosyjski gaz droższy od wolnorynkowego. Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy
Gaz
Wyciek gazu z norweskiej instalacji LNG. Surowiec drożeje, ale wciąż jest tani
Gaz
Ceny gazu najniższe od dwóch lat. Szybko może się to zmienić
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Gaz
Gazprom szoruje po dnie. Eksport najmniejszy do pół wieku
Gaz
Gaz wrócił do normalności, kosztuje tyle co pięć lat temu w Gazpromie