Dobre wieści z rynku gazu. Surowiec tanieje coraz szybciej

Kolejna granica padła. Gaz na unijnym rynku dalej tanieje i kosztuje już poniżej 400 dol. za 1000 m sześc. Dziś cena giełdowa to 364 dolarów.

Publikacja: 15.05.2023 10:36

Dobre wieści z rynku gazu. Surowiec tanieje coraz szybciej

Foto: Bloomberg

W poniedziałek rano czerwcowe (najbliższe) kontrakty terminowe na indeks TTF (największy hub w Europie, zlokalizowany w Holandii) rozpoczęły handel po cenie 373,1 dol. za tysiąc metrów sześciennych (+1,1 proc.). Ale po pół godzinie cena spadła do 364 dol. (-1,4 proc.), informuje agencja RIA Nowosti.

Giełdowe ceny gazu w Europie spadają od końca ubiegłego roku. W maju po raz pierwszy od ponad półtora roku, czyli od lipca 2021 roku, gaz kosztował 400 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. To prawie dziesięciokrotnie mniej niż rekordowe wartości z pierwszych dni wiosny ubiegłego roku, kiedy to w wyniku celowych działań Gazpromu ograniczających podaż, surowiec podskoczył do prawie 3900 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Czytaj więcej

Inflacja hamuje drugi miesiąc z rzędu, choć powoli i wybiórczo

W ciągu pół roku większość stałych klientów Gazpromu w Unii znalazła alternatywnych dostawców. Cena gazu na giełdzie europejskiej zaczęła spadać, a Unii w końcu wyciągnęła wnioski z sytuacji. Efekt jest taki, że dziś Wspólnota ma wystarczające zapasy w podziemnych magazynach gazu. Do tego mamy ciepłą i wietrzną pogodę co sprzyja pracy OZE oraz działania oszczędnościowe, które pokazały, że wcale nie musimy zużywać tak dużo surowca.

Cena ok. 300 dol. za tysiąc metrów sześciennych była dwa lata temu średnią płaconą Gazpromowi przez kraje Unii.

Ile kosztował gaz w Unii

Ceny gazu na rynku europejskim wyraźnie wzrosły wiosną 2021 roku, kiedy Gazprom zaczął szantażować unijnych odbiorców ograniczeniem dostaw, by wymusić zgodę na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. Wtedy notowania oscylowały w przedziale 250-300 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.
Pod koniec lata 2021 r przekraczały 600 dolarów, a jesienią już tysiąc dolarów. Zimą 2021-2022 ceny przekroczyły próg dwóch tysięcy dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a wczesną wiosną, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, osiągnęły rekordowy poziom 3892 dolarów za tysiąc metrów sześciennych metry.

Gaz
Gazprom pozwany przez kolejne państwo. Bułgarzy też stracili cierpliwość
Gaz
Gazprom bez nowego zakładu LNG. Wszystko przez sankcje
Gaz
Katar łagodzi warunki umów w Azji. Zła wiadomość dla Gazpromu i Novateku
Gaz
Amerykański wywiad zawczasu wiedział o planach zamachu na Nord Stream
Gaz
Węgry kupiły gaz z Azerbejdżanu. Negocjują też z Katarem i Omanem