Komisja Europejska zainicjowała we wtorek po raz pierwszy proces rejestracji zapotrzebowania na zakup gazu przez europejskie firmy za pośrednictwem mechanizmu AggregateEU. Jest to jednak dopiero początek i Komisja zapowiada możliwość rozszerzenia tego mechanizmu. To element przygotowania do wspólnych zakupów gazu na poziomie UE z pominięciem Rosji, dotychczas głównego dostawcy „rosyjskiego surowca” do Europy. Dotychczas blisko 80 firm złożyło tam swoje zainteresowanie.
Orlen chętny
Orlen wyraził chęć do wspólnych zakupów gazu i zarejestrował się na platformie jako uczestnik. „Planujemy aktywny udział w handlu na platformie. Finalne decyzje dotyczące wspólnych zakupów będą podejmowane, biorąc pod uwagę stopień kontraktacji gazu przez Grupę Orlen i jej interes ekonomiczny" - podkreśla biuro prasowe spółki.
Czytaj więcej
Światowy rynek staje się przesycony gazem ziemnym. Jego ceny przez co najmniej przez kilka najbliższych tygodni będą spadać, zarówno w Europie, jak i w Azji. To zła wiadomość dla Kremla.
PKN Orlen, który w ub. roku przejął PGNiG, podkreśla, że wspólne zakupy organizowane przez KE na platformie (PRISMA) będą stanowić dla Grupy dodatkową możliwość pozyskania i sprzedaży gazu, obok już istniejących w tym zakresie. „Nie oznaczają zamknięcia dotychczasowych kanałów handlu gazem, a ich wzbogacenie” - dodaje koncern, sugerując, że taka dodatkowa możliwość zakupu zwiększa i poprawia tylko elastyczność dostaw.
Warunki
Termin pierwszej rejestracji firm na najbliższy przetarg upływa 2 maja. Po zebraniu zgłoszeń od poszczególnych firm wymagane ilości zostaną zsumowane i wystawione do przetargu na rynku światowym. Kiedy łączny popyt europejski w ramach mechanizmu AggregateEU znajdzie pokrycie w ofertach międzynarodowych dostawców gazu, uczestniczące w nim firmy przystąpią do negocjacji z dostawcami w sprawie warunków zakupu i dostawy gazu.