Rusza wielki projekt Alaska LNG. Poważna konkurencja dla Rosji

Biały Dom dał zgodę na eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) z wielkoskalowego projektu Alaska LNG. Koszt inwestycji to 39 mld dol.

Publikacja: 14.04.2023 17:44

Alaska

Alaska

Foto: Bloomberg

Projekt realizowany jest przy udziale państwowej firmy Alaska Gasline Development Corporation, a jego koszt szacowany jest na ok. 39 mld dol. - informuje Reuters, powołując się na dokumenty Departamentu Energii USA.

Gaz dla Alaski i na eksport

Alaska LNG obejmuje zagospodarowanie złóż na północy stanu, budowę gazociągu z północy na południe Alaski o długości ok. 1,3 tys. km i przepustowości ok. 3,5 mld stóp sześc. (100 mln m3) gazu dziennie oraz budowę terminalu eksportowego w porcie Nikiski. Przewiduje się, że budowa gazociągu potrwa około ośmiu lat, a projektowany okres eksploatacji to około 30 lat. Uruchomienie gazociągu planowane jest na 2030 rok.

„Alaska LNG będzie wykorzystywać czyste, energooszczędne i bezpieczne metody produkcji, aby zapewnić stabilne dostawy gazu ziemnego do sprzedaży komercyjnej i dystrybucji na terenie stanu. Projekt, rozwijany przez Alaska Gasline Development Corporation, ma dostarczać z pól gazowych North Slope średnio około 3,5 miliarda stóp sześciennych gazu dziennie (blisko 100 mln m3 -red), z czego większość na rynki międzynarodowe. Mieszkańcy Alaski zyskają długoterminowe i niedrogie źródło gazu ziemnego do ogrzewania domów, wytwarzania energii i potrzeb przemysłowych”.

Alaska Gasline Development Corporation

Wydobycie gazu odbywać się będzie na północy stanu w regionie North Slope na złożach Prudhoe Bay i Point Thomson.  Około 75 procent wydobycia pochodzić ma z Prudhoe Bay, a 25 procent z Point Thomson.

Władze zapewniają, że projekt Alaska LNG jest „jednym z najważniejszych projektów realizowanych w Stanach Zjednoczonych. Jest to priorytetowy projekt Alaski i był szeroko badany przez interesariuszy, agencje federalne i stanowe organy regulacyjne”.

Czytaj więcej

Rewolucyjne zmiany w krajowej infrastrukturze gazowej

Będzie praca, a renifery przejdą po gazociągu

Projekt da 10 tysięcy miejsc pracy podczas projektowania i budowy – wiele tysięcy z nich na Alasce. Dodatkowo około 1000 miejsc pracy stałej. Badania wykazały również, że każde bezpośrednie miejsce pracy tworzy efekt falowania w gospodarce, który generuje 20 pośrednich miejsc pracy. Oprócz wykorzystania siły roboczej, potencjalne dochody z eksportu gazu ziemnego mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki regionu.

Reuters informuje, że trzon projektu Alaska LNG stanowi „główny rurociąg o długości 807 mil i średnicy 42 cali, w tym odcinek rurociągu podmorskiego przecinający Cook Inlet. (…) Rurociąg pójdzie pod ziemią (główny postulat ekologów, którzy domagali się tego, by zwierzęta mogły swobodnie wędrować -red.), z wyjątkiem dwóch planowanych napowietrznych skrzyżowań wodnych, naziemnych skrzyżowań czynnych uskoków oraz rurociągu podmorskiego. Liczne punkty połączeń międzysystemowych wzdłuż rurociągu zapewnią krajową dystrybucję gazu na Alaskę”.

Rurociąg będzie transportował gaz ziemny z North Slope do Nikiski, gdzie stanie zakład skraplania gazu. Będzie on przetwarzał, magazynował i transportował do 20 milionów ton LNG rocznie przy użyciu opatentowanej technologii firmy Air Products. Innowacyjny i wysoce techniczny obiekt obejmuje: trzy linie LNG, dwa zbiorniki magazynowe o pojemności 240 tys. metrów sześciennych, urządzenia terminalowe, dwa stanowiska załadunkowe dla gazowców LNG o pojemności do 217 tys. metrów sześciennych (Q-Flex).

Dla porównania zakłady LNG Gazpromu na przeciwległym do Alaski Sachalinie produkują 10 mln ton LNG rocznie, a zakłady Jamal LNG Novateku - 20 mln ton rocznie. Sankcje wstrzymały budowę kolejnych zakładów skraplania gazu Novateku (projekt Arctic LNG).

Amerykanie będą konkurować z Rosją głównie na azjatyckim rynku LNG - w Chinach, Japonii i Korei Płd.

Gaz
Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje
Gaz
Stocznie w UE dotują wojnę Putina – remontują rosyjskie gazowce
Gaz
Tłuste koty Gazpromu idą pod nóż. 46 procent pracowników centrali straci pracę
Gaz
Uszkodzony gazociąg azerski. Wstrzymane dostawy do Bułgarii i Serbii
Gaz
Gazprom musi dostarczyć gaz Słowacji. Tak stanowi kontrakt