Polska Spółka Gazownictwa poinformowała, że w powiecie zambrowskim zakończono budowę gazociągu, stanowiącego przyłączenie do systemu przesyłowego łączącego Polskę i Litwę, którym to importujemy gaz z litewskiego terminalu LNG w Kłajpedzie. Koszt inwestycji to 21 mln zł.

Nowe inwestycja ma zapewnić bezpieczeństwo energetycznie mieszkańców Białegostoku, po tym, jak Rosjanie przestali tłoczyć gaz przez Gazociąg Jamalski. Przez lata Białystok był zasilany z dwóch stron – z kierunku warszawskiego i białoruskiego. Po odcięciu dostaw ze wschodu, od blisko roku gaz płynął od strony stolicy. „Teraz Podlasie jest bezpieczne i może być zaopatrywane w gaz także od strony Litwy.” – podkreśla Polska Spółka Gazownictwa, spółka z grupy PGNiG (należąca teraz do Orlenu), która realizowała tę inwestycję. „Połączenie z Litwą otwiera północno-wschodnią Polskę na dostawy gazu, który Grupa Orlen odbiera w gazoporcie w Kłajpedzie. Mamy tam 10-letnią rezerwację mocy regazyfikacyjnych, która umożliwia nam sprowadzenie przez litewski terminal 0,5 mld m sześc. gazu rocznie. Już odebraliśmy w tym roku pierwszą dostawę, a niebawem będziemy mogli sami transportować ładunki LNG do Kłajpedy dzięki tworzonej flocie metanowców” – przekazał Daniel Obajtek, prezes PKN Orlenu.

Czytaj więcej

PGNiG rezerwuje miejsce w litewskim terminalu LNG. Gaz trafi do Polski

Ukończona inwestycja jest pierwszym przyłączeniem sieci Polskiej Spółki Gazownictwa do systemu przesyłowego GIPL, który od początku maja 2022 r. połączył gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. Tym samym w razie ew. mrozów Białystok będzie zasilany gazem z pływającego terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie lub z rezerw gazowych Litwy, Estonii, Łotwy czy Finlandii.