Aktualizacja: 13.05.2025 04:23 Publikacja: 19.03.2023 15:58
Foto: materiały prasowe
Polska Spółka Gazownictwa poinformowała, że w powiecie zambrowskim zakończono budowę gazociągu, stanowiącego przyłączenie do systemu przesyłowego łączącego Polskę i Litwę, którym to importujemy gaz z litewskiego terminalu LNG w Kłajpedzie. Koszt inwestycji to 21 mln zł.
Nowe inwestycja ma zapewnić bezpieczeństwo energetycznie mieszkańców Białegostoku, po tym, jak Rosjanie przestali tłoczyć gaz przez Gazociąg Jamalski. Przez lata Białystok był zasilany z dwóch stron – z kierunku warszawskiego i białoruskiego. Po odcięciu dostaw ze wschodu, od blisko roku gaz płynął od strony stolicy. „Teraz Podlasie jest bezpieczne i może być zaopatrywane w gaz także od strony Litwy.” – podkreśla Polska Spółka Gazownictwa, spółka z grupy PGNiG (należąca teraz do Orlenu), która realizowała tę inwestycję. „Połączenie z Litwą otwiera północno-wschodnią Polskę na dostawy gazu, który Grupa Orlen odbiera w gazoporcie w Kłajpedzie. Mamy tam 10-letnią rezerwację mocy regazyfikacyjnych, która umożliwia nam sprowadzenie przez litewski terminal 0,5 mld m sześc. gazu rocznie. Już odebraliśmy w tym roku pierwszą dostawę, a niebawem będziemy mogli sami transportować ładunki LNG do Kłajpedy dzięki tworzonej flocie metanowców” – przekazał Daniel Obajtek, prezes PKN Orlenu.
Duży amerykański fundusz chce mieć udziały w jedynym obecnie rurociągu, przez który Rosja eksportuje gaz do Unii...
Kreml zaproponował Stanom Zjednoczonym zakup rosyjskiego gazu i jego odsprzedaż na rynku Unii Europejskiej. Amer...
Operator systemu gazowego w Polsce, Gaz-System, podpisał z konsorcjum, z turecką firmą GAP na czele, kontrakt na...
Plan odejścia od gazu, ropy i atomu z Rosji jest gotowy. Rosyjski szantaż energetyczny nie może się powtórzyć. T...
Komisja Europejska znalazła sposób na wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego gazu, z ominięciem ewentualnego sp...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas