Kolejny pozew przeciwko Gazpromowi. Francuzi pozywają za zerwanie umowy

Koncern Engie zażądała odszkodowania od Gazprom Export za niedostarczenie gazu, pomimo obowiązującego kontraktu. Zeszłej jesieni Gazprom wstrzymał dostawy, tłumacząc to brakiem zapłaty w rublach.

Publikacja: 21.02.2023 13:59

Kolejny pozew przeciwko Gazpromowi. Francuzi pozywają za zerwanie umowy

Foto: Bloomberg

Jak wynika z właśnie opublikowanego rocznego sprawozdania z działalności francuskiego Engie, w IV kwartale 2022 roku koncern złożył pozew przeciwko Gazprom Export do sądu arbitrażowego, domagając się zapłaty kary i wyrównania strat z tytułu niedoboru gazu w kontraktach.

W rocznym raporcie Engie wyjaśnia, że domaga się „uznania niewypełnienia przez Gazprom Export zobowiązań dotyczących dostaw gazu do Engie zgodnie z długoterminowymi umowami” - cytuje rosyjska gazeta ekonomiczna RBK.

Firma podała, że pozew został złożony w związku ze znacznymi niedoborami podaży w połowie czerwca 2022 r. oraz tym, że „pod koniec lata miała miejsce jednostronna decyzja Gazprom Export o zmniejszeniu dostaw z powodu nieporozumień między stronami”.

Czytaj więcej

Lotnisko pod Frankfurtem nie dla rosyjskiego oligarchy

Pod koniec sierpnia 2022 roku Engie poinformowało, że otrzymało zawiadomienie od Gazpromu o ograniczeniu dostaw w związku z nieporozumieniami kontraktowymi. Później rosyjska firma poinformowała, że wstrzymuje dostawy od 1 września, tłumacząc to brakiem zapłaty za lipiec, a także powołując się na obowiązek zapłaty za te dostawy z nieprzyjaznymi krajami w rublach. Gazprom jednostronnie narzucił krajom Unii takie warunki, niezgodne z p[odpisanymi kontraktami, gdzie jako waluty zapłaty figurują dolary ewentualnie euro. Engie wcześniej deklarował, że zgadza się płacić za gaz tylko w euro.

Według analityków Morningstar Engie zakupiła w 2021 roku od Gazpromu 121 TWh (20 proc. wszystkich dostaw do francuskiego koncernu), a na krótko przed wstrzymaniem dostaw otrzymywała tylko 1,5 TWh miesięcznie.

Gazprom już ma w sądach dwie sprawy. W ubiegłym roku niemieckie RWE i Uniper wszczęły postępowanie arbitrażowe przeciwko Gazpromowi z powodu braku dostaw gazu. Rosyjska firma oświadczyła, że będzie „chronić swoje interesy w ramach prawnych”. Gazprom Export nie uznał naruszenia umów.

Gaz
Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje
Gaz
Stocznie w UE dotują wojnę Putina – remontują rosyjskie gazowce
Gaz
Tłuste koty Gazpromu idą pod nóż. 46 procent pracowników centrali straci pracę
Gaz
Uszkodzony gazociąg azerski. Wstrzymane dostawy do Bułgarii i Serbii
Gaz
Gazprom musi dostarczyć gaz Słowacji. Tak stanowi kontrakt