Rada ministrów Ukrainy zezwoliła spółce Naftogaz Ukrainy na otrzymanie środków z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) na awaryjne zakupy gazu. Odpowiednie rozporządzenie zostało przyjęte na posiedzeniu 23 stycznia.

Czytaj więcej

Norwegia dostarczy gaz Ukrainie. Zełenski: Jej rola może być historyczna

„Wyrażenie zgody na transakcję przez spółkę akcyjną „Narodowa Spółka Akcyjna Naftogaz Ukrainy „na kwotę przekraczającą 3 mld hrywien, w szczególności na zawarcie umowy o dofinansowanie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (finansowanie awaryjnych zakupów gazu przez Naftogaz”) na warunkach, które są dołączone do oryginału” – cytuje agencja Unian.

Już w końcu października 2022 r ze względu na problemy w elektroenergetyce spowodowane rosyjskimi atakami rakietowymi i dronowymi na obiekty infrastruktury krytycznej (uszkodzeniu uległo od 30 do 40 proc. infrastruktury energetycznej Ukrainy), Naftogaz ogłosił konieczność dodatkowych zakupów gazu, ponad zgromadzone w podziemnych magazynach 14,5 mld m3.

W styczniu 2023 r. prezes Naftogazu Ołeksij Czernyszow po wizycie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos powiedział, że Ukraina otrzyma pomoc w finansowaniu i rezerwowaniu dodatkowych ilości gazu niezbędnych na sezon grzewczy. M.in. Norwegia jest gotowa dostarczyć Ukrainie niezbędną ilość gazu na zimę.

Aby przezwyciężyć deficyt surowców energetycznych spowodowany rosyjskim terrorem, Ukraina potrzebuje prądu z Europy za 800 mln euro i dodatkowe 2 mld m3 gazu ziemnego.