Będzie gazociąg z Algierii do Włoch. I nie tylko na gaz ziemny

Po rozstaniu z rosyjskim surowcem kraje Unii szybko zwiększają inwestycje w gaz z pozarosyjskich źródeł. Niemcy mają już trzy terminale gazowe, a Włosi będą mieli podwodny gazociąg z Algierii i to nie tylko na gaz ziemny, ale też na wodór.

Publikacja: 23.01.2023 19:40

Będzie gazociąg z Algierii do Włoch. I nie tylko na gaz ziemny

Foto: Bloomberg

W poniedziałek Włochy i Algieria podpisały porozumienie w sprawie budowy nowego gazociągu, przystosowanego również do transportu wodoru. Według agencji Nova gazociąg Galsi będzie przebiegał dnem Morza Śródziemnego na Sardynię.

Podmorski odcinek będzie miał długość 284 km, a maksymalna głębokość wyniesie 2880 m. Z Sardynii powstanie kolejny gazociąg, który doprowadzi gaz do Piombino na wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego w Toskanii.

Czytaj więcej

Gaz o ponad 80 proc. tańszy niż na szczycie. Oto najnowsze prognozy

Przemawiając na konferencji prasowej po podpisaniu szeregu umów dwustronnych, Giorgia Meloni premier Włoch nazwała Algierię „wiarygodnym partnerem” o „absolutnym znaczeniu strategicznym”.

– Chcemy przetestować nowe obszary tej współpracy, wzmocnić ją na polu energetycznym, politycznym i kulturalnym. Zależy nam na partnerstwie, aby zwiększyć perspektywy wzrostu dla budowy mostów między wybrzeżami Morza Śródziemnego oraz na stabilizacji regionu, który jest strategiczny dla Włoch i Unii – powiedziała Meloni.

Z kolei prezydent Algierii Abdelmajid Tebboun oświadczył, że rurociąg pozwoli Włochom na dystrybucję surowców energetycznych na potrzeby całej Unii. Według niego nowy projekt to szansa na transport nie tylko gazu i zielonego wodoru, ale także amoniaku i energii elektrycznej.

Dzięki porozumieniu w sprawie nowych dostaw gazu, Włochy zwiększą import z Algierii z 20 do 35 mld m3. Tym samym do 2025 roku Włosi doprowadzą import gazu do poziomu 50-70 mld m3 rocznie, by przejąć rolę hubu energetycznego dla Europy kontynentalnej.

Gaz
Gazprom pozwany przez kolejne państwo. Bułgarzy też stracili cierpliwość
Gaz
Gazprom bez nowego zakładu LNG. Wszystko przez sankcje
Gaz
Katar łagodzi warunki umów w Azji. Zła wiadomość dla Gazpromu i Novateku
Gaz
Amerykański wywiad zawczasu wiedział o planach zamachu na Nord Stream
Gaz
Węgry kupiły gaz z Azerbejdżanu. Negocjują też z Katarem i Omanem