W poniedziałek Włochy i Algieria podpisały porozumienie w sprawie budowy nowego gazociągu, przystosowanego również do transportu wodoru. Według agencji Nova gazociąg Galsi będzie przebiegał dnem Morza Śródziemnego na Sardynię.

Podmorski odcinek będzie miał długość 284 km, a maksymalna głębokość wyniesie 2880 m. Z Sardynii powstanie kolejny gazociąg, który doprowadzi gaz do Piombino na wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego w Toskanii.

Czytaj więcej

Gaz o ponad 80 proc. tańszy niż na szczycie. Oto najnowsze prognozy

Przemawiając na konferencji prasowej po podpisaniu szeregu umów dwustronnych, Giorgia Meloni premier Włoch nazwała Algierię „wiarygodnym partnerem” o „absolutnym znaczeniu strategicznym”.

– Chcemy przetestować nowe obszary tej współpracy, wzmocnić ją na polu energetycznym, politycznym i kulturalnym. Zależy nam na partnerstwie, aby zwiększyć perspektywy wzrostu dla budowy mostów między wybrzeżami Morza Śródziemnego oraz na stabilizacji regionu, który jest strategiczny dla Włoch i Unii – powiedziała Meloni.

Z kolei prezydent Algierii Abdelmajid Tebboun oświadczył, że rurociąg pozwoli Włochom na dystrybucję surowców energetycznych na potrzeby całej Unii. Według niego nowy projekt to szansa na transport nie tylko gazu i zielonego wodoru, ale także amoniaku i energii elektrycznej.

Dzięki porozumieniu w sprawie nowych dostaw gazu, Włochy zwiększą import z Algierii z 20 do 35 mld m3. Tym samym do 2025 roku Włosi doprowadzą import gazu do poziomu 50-70 mld m3 rocznie, by przejąć rolę hubu energetycznego dla Europy kontynentalnej.