Rząd w Wiedniu decydował o „zmniejszeniu uzależnienia od rosyjskiego gazu” w tym roku. Aby jak najszybciej osiągnąć ten cel, Austria planuje przyjąć szereg ustaw, które przyspieszą przejście energetyki na odnawialne źródła energii. Obejmuje to przyspieszenie procedur uruchamiania elektrowni, zwiększenie finansowania instalacji fotowoltaicznych oraz rozwój produkcji biogazu.
Czytaj więcej
Rosja i Turcja zaczynają szacować koszty hubu gazowego, który miałby powstać w Turcji, przy granicy z Unią. To pomysł rosyjskiego reżimu, który chce przez Turcję przepychać rosyjski gazu na unijny rynek. Tylko po co i dla kogo?
„Abyśmy mogli szybko pozbyć się uzależnienia od rosyjskiego gazu ziemnego, gaz musi być produkowany również w samej Austrii. Dlatego produkcja przyjaznego dla środowiska „zielonego gazu” w Austrii musi zostać zwiększona do 10,5 terawatogodzin rocznie do 2030 r. W ciągu najbliższych siedmiu lat produkcja biogazu może wzrosnąć ponad dziesięciokrotnie: do 2030 roku produkcja biogazu z gospodarstw domowych powinna wzrosnąć do 10,5 TWh rocznie. W tym celu dostawcy gazu muszą co roku zwiększać udział „zielonego gazu” w bilansie energetycznym - głosi komunikat austriackiego rządu cytowany przez RIA Nowosti.
Zgodnie z rządowymi planami do 2030 roku wielkość „zielonego gazu” własnej produkcji w oparciu o biometan powinna stanowić 11 proc. całkowitej ilości zużywanego gazu. Biogaz jest „ograniczonym zasobem”, który może tylko częściowo zastąpić gaz ziemny, „na przykład w zastosowaniach wysokotemperaturowych w przemyśle”.
Resztę gazu Austriacy kupią na wolnym rynku w postaci LNG.