W 2022 roku eksport Gazpromu na kluczowe rynki zagraniczne spadł o 46 proc. do 100,9 mld m3 osiągając najniższy poziom w historii spółki. Niemal cały spadek eksportu przypadł na kraje UE, do których dostawy w wyniku sankcji zmniejszyły się 2,5-krotnie, do poziomu najniższego od początku wieku.
Na tle spadku eksportu produkcja gazu przez Gazprom zmniejszyła się o 20 proc., do rekordowo niskiego poziomu 412,6 mld m3. m, a jeśli obecne tendencje utrzymają się w 2023 roku, eksport może się zmniejszyć jeszcze o 25 proc., podkreśla Kommersant.
Dlatego jedynym kierunkiem, gdzie Rosjanie mogą zwiększyć sprzedaż jest Azja. Zdaniem prezesa koncernu Millera wzrost konsumpcji na świecie związany jest głównie z Azją, dlatego rosyjska firma „wzmacnia swoją pozycję w tym kierunku”.
Czytaj więcej
Dobrze dla gazowego rynku Europy rozpoczął się nowy rok. Surowiec potaniał osiem procent w stosunku do ostatniego notowania w starym roku i kosztuje tyle, ile w lutym 2022 r.
Gazprom zwiększa eksport gazu do Chin przez gazociąg Siła Syberii. „Rozwój naszego chińskiego wektora jest również związany z dwiema obiecującymi trasami: z Dalekiego Wschodu i przez Mongolię. Na pierwszą podpisaliśmy już umowę, druga trasa jest w trakcie opracowywania. Łączna wielkość rocznych dostaw na trzech trasach może sięgnąć 100 mld m3” – cytuje Millera służba prasowa Gazpromu.