Rzecznik prasowy PiS Rafał Bochenek poinformował, że jeżeli będzie taka potrzeba i jeżeli z analiz rządowych będzie wychodziło, że należy VAT przywrócić do niższego poziomu, „to na pewno taka decyzja zapadnie”.

Czytaj więcej

Rząd twierdzi, że to Komisja Europejska każe mu podnieść VAT na gaz. KE: to nieprawda

Bochenek pytany na antenie Polsat News o doniesienia czwartkowej „Rzeczpospolitej” odpowiedział, że to KE wymusiła na Polsce podniesienie VAT, który został obniżony do zera. Rzecznik pytany jednak już o podniesienie przez rząd stawki podatku VAT do 23 proc. czego Komisja już nie wymagała od polskiego rządu, przyznał, że Komisja "każe nam teraz podnieść” VAT co najmniej do 5 proc. „Są to pewne propozycje ze strony rządu, który musi mieć na uwadze cały budżet i spięcie tego budżetu. Na pewno rząd będzie reagował na bieżąco na uwarunkowania społeczno-gospodarcze w naszym kraju, tak jak to było dotychczas. Wszystkie tarcze antyinflacyjne, wszystkie dodatki, które były przygotowywane, były odpowiedzią na tą trudną sytuację społeczno-gospodarczą w naszym kraju” – mówił na antenie stacji.

Czytaj więcej

Rząd zasłania się Komisją Europejską: VAT na gaz musi wzrosnąć

Przed publikacją czwartkowego artykułu w „Rzeczpospolitej” o podatku VAT na gaz, rząd tłumaczył konieczność przywrócenia poprzedniej, 23 proc. stawki na gaz, decyzją Komisji Europejskiej, która nie godziła się już na zerowym poziom. Bruksela w odpowiedzi na pytania redakcji podkreśliła jednak, że dopuszcza, aby kraje członkowskie mogły obniżyć stawkę do 5 proc. Polski rząd tego jednak nie zrobił zasłaniając się stanowiskiem Komisji. Dlaczego? Może chodzić o wzrost wpływów budżetowych w roku wyborczym. Komisja Europejska przyznaje, że zerowy VAT na gaz, czyli taki, jaki dziś jest stosowany w Polsce, faktycznie nie może już dalej obowiązywać. Jego wysokość jednak może być mniejsza od tej, którą zaplanował polski rząd.