Rzecznik prasowy PiS Rafał Bochenek poinformował, że jeżeli będzie taka potrzeba i jeżeli z analiz rządowych będzie wychodziło, że należy VAT przywrócić do niższego poziomu, „to na pewno taka decyzja zapadnie”.
Czytaj więcej
Z początkiem 2023 r. wróci 23-procentowy VAT dodany do gazu. Rząd utrzymuje, że to wymóg Brukseli...
Bochenek pytany na antenie Polsat News o doniesienia czwartkowej „Rzeczpospolitej” odpowiedział, że to KE wymusiła na Polsce podniesienie VAT, który został obniżony do zera. Rzecznik pytany jednak już o podniesienie przez rząd stawki podatku VAT do 23 proc. czego Komisja już nie wymagała od polskiego rządu, przyznał, że Komisja "każe nam teraz podnieść” VAT co najmniej do 5 proc. „Są to pewne propozycje ze strony rządu, który musi mieć na uwadze cały budżet i spięcie tego budżetu. Na pewno rząd będzie reagował na bieżąco na uwarunkowania społeczno-gospodarcze w naszym kraju, tak jak to było dotychczas. Wszystkie tarcze antyinflacyjne, wszystkie dodatki, które były przygotowywane, były odpowiedzią na tą trudną sytuację społeczno-gospodarczą w naszym kraju” – mówił na antenie stacji.
Czytaj więcej
Od stycznia prawdopodobnie do 23 proc. wzrośnie VAT na gaz. Rząd tłumaczy to stanowiskiem Komisji...
Przed publikacją czwartkowego artykułu w „Rzeczpospolitej” o podatku VAT na gaz, rząd tłumaczył konieczność przywrócenia poprzedniej, 23 proc. stawki na gaz, decyzją Komisji Europejskiej, która nie godziła się już na zerowym poziom. Bruksela w odpowiedzi na pytania redakcji podkreśliła jednak, że dopuszcza, aby kraje członkowskie mogły obniżyć stawkę do 5 proc. Polski rząd tego jednak nie zrobił zasłaniając się stanowiskiem Komisji. Dlaczego? Może chodzić o wzrost wpływów budżetowych w roku wyborczym. Komisja Europejska przyznaje, że zerowy VAT na gaz, czyli taki, jaki dziś jest stosowany w Polsce, faktycznie nie może już dalej obowiązywać. Jego wysokość jednak może być mniejsza od tej, którą zaplanował polski rząd.