Gazprom stracił połowę rynku. Świat umie już oszczędzać gaz

W ciągu 11 miesięcy Gazprom zmniejszył eksport gazu poza WNP o blisko połowę i ograniczył wydobycie o 20 procent. Globalny rynek gazu już tyle surowca nie potrzebuje. Import Unii i Wielkiej Brytanii spadł o 55 mld m3.

Publikacja: 01.12.2022 17:51

Gazprom stracił połowę rynku. Świat umie już oszczędzać gaz

Foto: Bloomberg

Gazprom podał wyniki za 11 miesięcy. „Eksport gazu do krajów spoza WNP (Wspólnota Niepodległych Państw) wyniósł 95,2 mld m3 - o 44,5 proc. (76,3 mld m sześc.) mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku” - czytamy w komunikacie zamieszczonym w komunikatorze Telegram. Ponadto popyt na gaz z rosyjskiego koncernu na rynku krajowym zmniejszył się w tym okresie o 5,7 proc., czyli o 12,8 mld m3.

Rosjanie twierdzą, że „nadal rośnie eksport Gazpromu do Chin gazociągiem Siła Syberii w ramach dwustronnej długoterminowej umowy rosyjskiego koncernu z CNPC”. Dostawy „regularnie przekraczają dzienne ilości kontraktowe”. Żadnych liczb na potwierdzenie tych stwierdzeń Gazprom nie publikuje.

Popyt świata na gaz w ciągu 11 miesięcy zmniejszył się o ponad 55 mld m3 r/r. To zasługa działań Kremla i Gazpromu. Unia zmniejszyła import gazu z Rosji o 50 mld m3, a Wielka Brytania zredukowała zakupy o blisko 6 mld m3.

Czytaj więcej

UE ustaliła wstępnie limit cenowy na rosyjską ropę. Polska się zastanawia

W 2021 roku Gazprom sprzedał do krajów spoza WNP 185,1 mld m3. Był to czwarty wynik w historii rosyjskiego koncernu.

Wraz ze spadkiem eksportu zmniejsza się też wydobycie gazu przez Gazprom.

„W okresie styczeń-listopad 2022 roku Gazprom, według wstępnych danych, wyprodukował 376,9 mld m3 gazu. To o 19,4 proc. (90,8 mld m sześc.) mniej niż w ubiegłym roku” – podała spółka.

W 2021 roku Gazprom wydobył 514,8 mld m3 gazu, o 62,2 mld m3 więcej niż w 2020 roku. Wskaźnik stał się najlepszy od 13 lat. To właśnie 13 lat temu Rosjanie stracili na rzecz USA (boom łupkowy) fotel gazowego lidera globu. I nigdy go już nie odzyskali. W minionym roku różnica w wydobyciu gazu między USA a Rosją wynosiła 200 mld m3.

Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gaz
Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą