QatarEnergy podpisał 27-letnią umowę na dostawę skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla chińskiego koncernu Sinopec Jak dotąd to najdłuższa tego typu umowa na dostawy LNG. Niestabilny rynek sprawia, że kontrahenci coraz częściej poszukują długoterminowych umów.

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym konkurencja o LNG stała się intensywna, a zwłaszcza Europa wymaga ogromnych kwot, aby pomóc zastąpić rosyjski gaz rurociągowy, który stanowił prawie 40 procent importu kontynentu.

„Dzisiejszy dzień jest ważnym kamieniem milowym dla pierwszej umowy sprzedaży i zakupu (SPA) dla projektu North Field East, to 4 miliony ton na 27 lat dla Sinopec w Chinach” - powiedział Reuterowi szef QatarEnergy Saad al-Kaabi przed podpisanie umowy. „Oznacza to, że długoterminowe umowy są i są ważne zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego” – dodał.

Czytaj więcej

Turcja rozgrywa Moskwę na rynku gazu, ale płaci w rublach

Pole Północne jest częścią największego na świecie pola gazowego, które Katar dzieli z Iranem, który nazywa swoją część South Pars.

Saad al-Kaabi potwierdził, że trwają negocjacje z innymi nabywcami w Chinach i Europie, którzy chcą mieć zapewnione bezpieczeństwo dostaw. Katar jest już największym na świecie eksporterem LNG, a jego projekt rozbudowy North Field wzmocni tę pozycję i pomoże zagwarantować długoterminowe dostawy gazu do Europy, która szuka alternatyw dla rosyjskich surowców – informuje Reuters.