Gazprom kusi Mołdawię tańszym gazem

Gazprom, który utracił ponad 70 proc. europejskiego rynku gazu, stara się zatrzymać przy sobie klientów. Mołdawia, której władze deklarują całkowitą rezygnację z rosyjskiego surowca, otrzymała propozycję: gaz będzie o 209 dolarów tańszy.

Publikacja: 29.10.2022 12:44

Gazprom kusi Mołdawię tańszym gazem

Foto: Bloomberg

Wstępna cena rosyjskiego gazu w listopadzie dla mołdawskiego operatora Mołdowagazu wyniesie 821,58 dol. za 1000 metrów sześciennych. To o o 209 dol. taniej niż w październiku, napisał na portalu społecznościowym Wadim Czeban szef mołdawskiej firmy. 1 października, powołując się na wstępne obliczenia, Czeban poinformował, że gaz będzie dostarczany do Mołdawii po cenie 1031 dol. za 1000 m3. m. Dzisiaj, 28 października, szef Mołdowagaz powiedział również, że Gazprom potwierdził listopadowe wielkości dostaw gazu w wysokości 5,7 mln metrów sześciennych dziennie.

W 2021 roku Gazprom przedłużył o pięć lat kontrakt na dostawy gazu do Mołdawii. W 2022 roku rosyjska firma groziła zerwaniem kontraktu z powodu braku płatności, po czym Mołdowagaz zapłacił za gaz za wrzesień.

Czytaj więcej

Turcja sprawdza Gazprom. Chce większych zniżek, bo gaz jest coraz tańszy

Wcześniej, 19 października mołdawski wicepremier Andriej Spinu zapowiedział, że władze kraju udzielą Mołdowagazowi pożyczki w wysokości ponad 54 mln dol. zabezpieczonej systemem przesyłu gazu – decyzja pozwoli spółce na pełną spłatę Gazpromu za gaz. Później, 20 października, Czeban poinformował, że firmie udało się spłacić Gazprom w terminie – przekazał rosyjskiej spółce 53,5 mln dol. za dostawy wrześniowe i 27,4 mln dol. jako zaliczkę w wysokości 50 proc. całkowitej płatności za dostawy październikowe.

„Spółka Mołdowagaz planuje swoje obecne działania w oparciu o trzy scenariusze: całkowite zaprzestanie dostaw gazu z Rosji; utrzymanie obecnego wolumenu dostaw (5,7 mln m3 gazu ziemnego dziennie), dostarczanie żądanych przez spółkę ilości” – napisał Czeban.

Mołdawskie władze w tym tygodniu uzgodniły z Bułgarią wspólne zakupy azerskiego gazu. Deklarują też całkowite odejście od zakupów w Rosji. Uważają cenę na wolnym rynku sztucznie zawyżoną przez działania Gazpromu i nie odpowiadającej rzeczywistej wartości rynkowej surowca, którego w świecie jest nadmiar.

Gaz
Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje
Gaz
Stocznie w UE dotują wojnę Putina – remontują rosyjskie gazowce
Gaz
Tłuste koty Gazpromu idą pod nóż. 46 procent pracowników centrali straci pracę
Gaz
Uszkodzony gazociąg azerski. Wstrzymane dostawy do Bułgarii i Serbii
Gaz
Gazprom musi dostarczyć gaz Słowacji. Tak stanowi kontrakt