Litwini będą zarządzać pierwszym niemieckim terminalem LNG

To duży sukces litewskiego operatora terminalu LNG w Kłajpedzie. Firma została wybrana do zarządzania pierwszym niemieckim terminalem LNG.

Publikacja: 21.10.2022 11:07

Litwini będą zarządzać pierwszym niemieckim terminalem LNG

Foto: Adobe Stock

Niemiecka firma energetyczna Uniper wybrała operatora terminalu skroplonego gazu ziemnego w Wilhelmshaven na wybrzeżu Morza Północnego. Został nim litewski Kłajpedos nafta, który od kilku lat kieruje pływającym terminalem w Kłajpedzie. Litewska firma planuje kontynuować eksploatację terminalu do marca 2024 roku.

Szef firmy Darius Šilenskis powiedział, że umowa została podpisana po ocenie doświadczeń firmy na rynku międzynarodowym. „Pomyślna realizacja projektu terminalu LNG na Litwie, bezpieczna i niezawodna eksploatacja terminalu LNG w brazylijskim porcie Aszú, a także udział w kilku innych projektach magazynowania LNG na całym świecie pozwoliły nam zbudować wysoką międzynarodową reputację i buduje wizerunek Klaipeda Nafta jako profesjonalnego i niezawodnego operatora terminalu LNG do zarządzania i rozwoju projektów na mapie świata” – cytuje menadżera agencja BNS.

Czytaj więcej

UE bliżej limitu cenowego na gaz. Są wstępne ustalenia

Przypomnijmy, że litewski terminal powstał w rekordowym tempie 1,5 roku dzięki m.in. zaangażowaniu ówczesnego ministra energetyki Litwy Jarosława Niewierowicza.

Budowany terminal LNG na Morzu Północnym jest pierwszym pływającym terminalem w Niemczech. Oparty jest na technologii statku-zbiornika gazu. Statek ten, podobnie jak terminal LNG w Kłajpedzie (o nazwie Niepodległość – zbudowany w koreańskiej stoczni), zostanie wydzierżawiony od norweskiej firmy Hoegh LNG.

Niemiecki terminal ma projektowaną roczną przepustowość 7,5 mld m3 LNG, czyli ponad 8 proc. niemieckiego zapotrzebowania na gaz w 2021 roku. W sierpniu minister gospodarki Robert Habeck podpisał porozumienie z koncernami energetycznymi Uniper, RWE, EnBW oraz spółką tej ostatniej firmy – VNG. Zgodnie z dokumentem rząd wydzieli z budżetu 2,94 mld euro na czarter czterech gazowców oraz rozbudowę niezbędnej infrastruktury LNG. Terminali ma być cztery. Do końca tego roku będzie to „Elbehaven LNG” w Brunsbuettel i terminal w Wilhelmshaven oba na Morzu Północnym.

Czytaj więcej

Węgry zostaną zależne od rosyjskiego gazu. „Nie obowiązują nas unijne limity”

Do 2024 r. Niemcy uruchomią kolejne dwa terminale. W końcu 2023 roku ruszy terminal w Stade w Dolnej Saksonii. Dodatkowo na Bałtyku przed Lubminem w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, budowany jest także terminal LNG, który pracę rozpocznie pod koniec 2023 roku.

Gaz
Pierwsza konfiskata pieniędzy Gazpromu w Unii. Zasiliły budżet Niemiec
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gaz
Gaz popłynie przez Ukrainę także w przyszłym roku. Ale nie z Rosji
Gaz
Stanęły największe zakłady LNG Rosji. Nie ma chętnych na produkowany tam gaz
Gaz
Jest komunikat Komisji Europejskiej dotyczący pieców na gaz. Zmiany od 1 stycznia
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Gaz
Jak powstrzymać rosyjskie LNG? Francja ma pomysł
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni