Niemiecki rząd kupuje udziały fińskiego Fortum w Uniper za 0,5 mld euro, zwiększając tym samym swój udział do 99 proc. Dodatkowo Berlin zainwestuje w spółkę łącznie 8 mld euro.

„Rząd federalny przejmie akcje Uniper obecnie posiadane przez Fortum po cenie 1,7 euro za akcję, czyli łącznie około 0,5 mld euro, co podniesie udział rządu federalnego w Uniper do około 99 proc.” - głosi komunikat prasowy niemieckiej spółki.

Czytaj więcej

Pierwszy gaz z USA dla Czech dopłynął do Europy

Komunikat Unipera informuje, że rząd federalny, Uniper SE i Fortum uzgodniły dziś - w środę 21 września - również poprawkę do pakietu środków ogłoszonych 22 lipca 2022 r., która zapewni długoterminową stabilizację Uniper w świetle „dalszego pogorszenia koniunktury sytuacja na rynkach energetycznych”: państwo dodatkowo zainwestuje w spółkę 8 mld euro.

Uniper to niemiecka firma energetyczna. Jej podstawową działalnością jest wytwarzanie energii, a także globalny handel energią oraz szeroki portfel aktywów gazowych, co czyni Uniper jedną z wiodących firm gazowych w Europie. Niemcy byli partnerami Gazpromu m.in. w projekcie Nord Stream 2, co kosztowało ich 950 mln euro udzielonego Rosjanom kredytu kupieckiego.

Czytaj więcej

Dobre wieści z rynku gazu. Tanieje wszędzie

Niemiecka firma odnotowała w pierwszej połowie 2022 roku stratę 12,3 mld euro i została zmuszona do zwrócenia się o wsparcie do niemieckiego rządu. Głównym powodem takiej sytuacji jest przerwa w dostawach gazu spowodowana przez Gazprom.