Energia jest magazynowana w bateryjnych ogniwach litowo-tytanowych, a sprawność systemu wynosi 86 proc.
Pierwszy w Tauronie przemysłowy magazyn energii powstał na terenie Głównego Punktu Zasilania Cieszanowice w gminie Kamiennik. Głównym zadaniem tej stacji elektroenergetycznej jest przekazywanie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w znajdującej się nieopodal farmie wiatrowej w Lipnikach.
- Odnawialne źródła energii charakteryzują się wysokim poziomem niesterowalności. Energetyka od wielu lat próbuje zmierzyć się z tym wyzwaniem. Zadaniem magazynu jest efektywniejsze gospodarowanie energią odbieraną z farmy wiatrowej Lipniki, poprawa parametrów energii i stabilizacja pracy sieci elektroenergetycznej. Magazyn w Cieszanowicach to jeden z elementów naszych działań w obszarze rozwijania technologii magazynowania energii. W tym przypadku lokalizacja jest najkorzystniejsza, ponieważ stacja ta współpracuje ze zlokalizowaną w odległości 7,5 km od niej farmą wiatrową Lipniki, również należącą do Grupy Tauron. Moc samej farmy wynosi ok. 30 MW – powiedział prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek, cytowany w komunikacie.
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, liczy na wielki przełom jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru jako źródła energii, co pozwoliłoby dokonać transformacji energetycznej Niemiec i uniezależnić kraj od dostaw rosyjskiego gazu.
Tauron zdecydował się na budowę magazynu, ponieważ operatorzy systemów dystrybucyjnych będą musieli w przyszłości w sposób opłacalny zintegrować w systemie nowe zdolności wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Magazyn energii w Cieszanowicach zbudowany został w oparciu o technologię LTO. Podstawowe parametry systemu to moc znamionowa – 3,16 MVA i pojemność użyteczna – 773,66 kWh. Na realizację projektu Tauron Dystrybucja pozyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.