Gazprom nie dostanie walut za gaz dla Chin

Rosja nie dostanie dolarów za gaz dostarczony Chinom gazociągiem Siła Syberii. Płatności będą w rublach i juanach. Gazprom to dla Chińczyków jeden z wielu dostawców.

Publikacja: 06.09.2022 16:44

Gazprom nie dostanie walut za gaz dla Chin

Foto: Bloomberg

Gazprom i China National Petroleum Corporation (CNPC) przekazują płatności za dostawy przez Siłę Syberii w rublach i juanach. Zgodnie z komunikatem prasowym Gazpromu, podczas spotkania podpisano dodatkowe porozumienia do wieloletniej umowy kupna-sprzedaży gazu na szlaku wschodnim (gazociąg Siła Syberii). „W szczególności dokonano przejścia na dokonywanie płatności za dostawy rosyjskiego gazu do Chin w walutach narodowych tych krajów – rublach i juanach” – podała firma.

Prezes Gazpromu zapewniał, że nowy mechanizm płatności jest „obustronnie korzystnym, terminowym, niezawodnym i praktycznym rozwiązaniem”. Jego zdaniem uprości to obliczenia, a także „da dodatkowy impuls” rozwojowi gospodarek Rosji i Chin.

Czytaj więcej

Miedwiediew grozi: W Europie może nie być rosyjskiego gazu

W lutym Gazprom i CNPC podpisały drugą długoterminową umowę na dostawy gazu ziemnego do Chin. Po osiągnięciu pełnej wydajności projektu, ilość dostaw gazu trasą „Daleki Wschód” powinien wzrosnąć o 10 mld m3 rocznie.

Łącznie wyniesie 48 mld m3 rocznie, z uwzględnieniem dostaw gazociągiem Siła Syberii. W maju Gazprom poinformował, że od początku roku eksport gazu do Chin wzrósł o prawie 60 proc. Nie podał jednak tego, ile ilościowo eksportuje. W lipcu i sierpniu rosyjska firma poinformowała również, że dostawy do Chin nadal rosną.

Dane te nie zgadzają się z corocznym raportem energetycznym BP. Według niego w 2021 r Chiny dostały od Rosji (Gazpromu) jedynie 7,6 mld m3 gazu rurociągowego (Siła Syberii). Turkmenistan - największy dostawca - sprzedał Chinom 31,5 mld m3 z 53,2 mld m3 całego importu rurociągami do Chin.

Nie wiadomo, kiedy Siła Syberii osiągnie pełną moc przesyłową - 35 mld m3. Umowa z Chinami wygasa w 2035 r. Państwo Środka dba, by mieć wielu dostawców gazu i by żaden nie osiągnął znaczącej przewagi.

Roczne zapotrzebowanie Chin w gaz to 380 mld m3. Z tego 109,5 mld m3 Chiny importują w formie LNG z 18 krajów. Najwięcej kupują w Australii (43,6 mld m3). Rurociągiem dostają 53,2 mld m3 od firm z 5 państwa, najwięcej z Turkmenistanu.

Resztę potrzebnego gazu - ponad 60 proc. Państwo Środka produkuje u siebie.

Czytaj więcej

Tajny raport Kremla: sankcje pogrążą Rosję na długie lata
Gaz
Gazprom zabiega o Siłę Syberii 2. Oto warunek Chińczyków
Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe