„31 sierpnia 2022 r. jedyna działająca turbina Trent 60 na przepompowni Portowaja zostanie zatrzymana na trzy dni w celu przeglądu i planowej konserwacji zapobiegawczej” – poinformował Gazprom w komunikacie na rosyjskim portalu społecznościowym. Firma dodaje, że w okresie konserwacji transport gazu gazociągiem Nord Stream zostanie zawieszony na trzy dni.

Gazprom dodał, że „konserwacja rutynowa w ramach obecnej umowy serwisowej” zostanie przeprowadzony wspólnie ze specjalistami Siemensa.

Czytaj więcej

Gazprom prawie odetnie Niemcy od gazu. Przykręci Nord Stream 1 do minimum

Rynek zareagował nerwowo. Po komunikacie Gazpromu ceny kontraktów terminowych na dostawę gazu we wrześniu (wg indeksu największego europejskiego hubu - niderlandzkiego TTF) podskoczyły o 7,9 proc., do 2716 dol, nieznacznie spadając na zamknięciu – do 2672 dol. (wzrost o 6,2 proc.). Dynamika notowań oparta jest o kurs rozliczeniowy z dnia poprzedniego – 2516,9 dolarów.

Działanie Kremla wokół gazociągu północnego noszą charakter wyłącznie polityczny, co wcześniej podkreśliły władze Niemiec i innych członków Unii. Jest to kolejna próba nacisku na Wspólnotę, by poluzowała sankcje i przestała wspierać Ukrainę.

Z sześciu turbin Siemensa pracujących przy tłoczeniu gazu z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku, na odbiór w Niemczech czeka od dwóch tygodni wyremontowana przez Kanadę turbina. Gazprom jej nie odbiera domagając się zdjęcia sankcji. Kolejne cztery turbiny Rosjanie zatrzymali sami pod pretekstem konieczności ich serwisowania. Obwinili też Siemens, że nie jest tutaj chętny do współpracy.

Czytaj więcej

Niemiecki koncern współfinansujący Nord Stream 2 idzie na noże z Gazpromem

Niemcom pozostało już tylko głośno się z tego śmiać. Siemens Energy wystąpił z pomysłem stworzenia na Spotify playlisty dla turbiny Nord Stream, która wciąż czeka na transport do miejsca przeznaczenia i „stoi samotnie” na terenie firmy w Niemczech.

Użytkownicy odpowiedzieli na to wezwanie. Kilka osób od razu zasugerowało piosenkę brytyjskiego gitarzysty Micka Jonesa „Should I stay, should I go?” Gazprom odpowiedział na to propozycją dodania do listy utworu legendarnego brytyjskiego zespołu rockowego Judas Priest – Breaking the Law (Łamiąc prawo).

Utwór zawiera takie m.in zdania: „Kiedy dryfowałem z miasta do miasta…” lub „Oto i jest twoja szczęśliwa przyszłość, nie mogę nawet ruszyć z miejsca. Wszystkie dane mi obietnice zostały złamane. Kipi we mnie złość.”