Państwa członkowskie UE osiągnęły porozumienie w sprawie dobrowolnego zmniejszenia zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. Rozporządzenie ma szeroki katalog wyłączeń. Z jednego z nich skorzysta Polska. Nowe rozporządzenie Rady UE zakłada możliwość przyjęcia tzw. ostrzeżenia UE dotyczącego bezpieczeństwa dostaw. Jego zaistnienie będzie oznaczało obowiązkowe zmniejszenie zapotrzebowania na gaz.
Wyłączenia z reguły
Państwa członkowskie zgodziły się na zmniejszenie swojego zapotrzebowania na gaz o 15 proc. w porównaniu ze średnim zużyciem w ciągu ostatnich pięciu lat, między 1 sierpnia 2022 a 31 marca 2023 r., za pomocą własnych środków bilansowania. Rozporządzenie zostało jednak znacząco złagodzone względem pierwotniej wersji, aby zgodziły się na nie wszystkie kraje.
Wśród obszernego katalogu wyłączeń spod obowiązku takiej redukcji dla Polski istotny jest zapis mówiący o odstępstwie, jeśli dany kraj członkowski przekroczył swoje cele w zakresie napełniania magazynowania gazu, jeśli są w dużym stopniu uzależnione od gazu jako surowca dla sektorów krytycznych lub jeśli ich zużycie gazu wzrosło o co najmniej 8 proc. w ciągu ostatniego roku w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat. Polska w tym zakresie spełnia wymogi, ponieważ zapełnienie naszych krajowych magazynów wynosi już 98,5 proc., a cel na ten rok to 85 proc.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy od rosyjskiej napaści na Ukrainę w końcu lutego, cena gazu w Europie wzrosła powyżej 2000 dolarów.