W środę 15 czerwca Izrael podpisał umowę o eksporcie gazu ziemnego do Unii Europejskiej, poinformował lokalny kanał telewizyjny Kan. Gaz do Europy będzie transportowany przez Egipt, który również stał się częścią umowy. Izraelska minister energetyki Karin Elharar spotkała się w Egipcie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i jej współpracownikami z UE i Egiptu oraz podpisała protokół ustaleń w tej sprawie.

Umowa obowiązuje od dnia jej podpisania przez trzy lata. Następnie zostanie automatycznie przedłużona na kolejne dwa lata. Zgodnie z podpisanym dokumentem Izrael, Egipt i Unia Europejska uznają, że gaz ziemny będzie wykorzystywany do celów energetycznych co najmniej do 2030 r., po czym jego zużycie w Unii będzie się stopniowo zmniejszać do 2050 r., aż do momentu, gdy państwa członkowskie UE zobowiążą się do przejścia na gospodarkę zero emisyjną.

Strony uzgodniły również, że Unia Europejska będzie stymulować firmy europejskie do udziału w konkurencyjnych procedurach poszukiwania i produkcji gazu ziemnego na wodach Izraela i Egiptu. Izrael ma na Morzu Śródziemnym ogromne złoże gazowe Lewiatan.

Czytaj więcej

Premier Łotwy: Nigdy nie wrócimy do gazu z Rosji

„Dzięki tej umowie będziemy działać na rzecz stabilnych dostaw gazu ziemnego do UE ze wschodu Morza Śródziemnego. Przyczyni się to do naszego bezpieczeństwa energetycznego. Budujemy infrastrukturę odpowiednią dla energii odnawialnej – energii przyszłości” – podsumowała na portalu społecznościowym Ursula von der Leyen.