Gazprom zakręcił kurek Holandii. Kolejna będzie Dania?

Holandia dołączyła do Polski, Bułgarii, Finlandii – krajów, którym Gazprom zakręcił gazowy kurek. Dziś też to samo może spotkać Danię. Jednostronna zmiana ważnych umów poprzez narzucenie klientom opłat w rublach, zmniejszyła już portfel kontraktów Gazpromu o około 26,5 mld m sześc. rocznie, czyli o 13 procent.

Publikacja: 31.05.2022 12:24

Gazprom zakręcił kurek Holandii. Kolejna będzie Dania?

Foto: Bloomberg

Rosyjski Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu do holenderskiej firmy GasTerra. Powodem była odmowa zapłaty za dostawy w rublach. Gazprom wyjaśnił w komunikacie, że do wieczora 30 maja nie otrzymał od holenderskiej spółki GasTerra B.V. zapłaty za dostawy gazu zgodnie ze schematem płatności za gaz w rublach.

Gazprom poinformował odbiorcę wczoraj, że zamierza wstrzymać dostawy gazu do Holandii. Jak wyjaśniła firma, otrzymali powiadomienie od GasTerra odmawiające zapłaty za gaz według nowego schematu.

GasTerra odmówił przejścia na płatności w rublach, by nie doprowadzić do złamania sankcji wobec Rosji. Firma wyjaśnia, że obecnie istnieje „zbyt wiele ryzyk finansowych i operacyjnych związanych z wymaganą opcją płatności”.

Wieloletni kontrakt między Gazpromem a GasTerrą został zawarty we wrześniu 2000 roku na 20 lat, następnie został przedłużony do 1 października 2022 roku. GasTerra poinformował, że zamknięcie oznacza, że do 1 października spółka nie otrzyma ok. 2 mld m sześc. gazu. Według Gazprom Export w 2020 roku dostawy rurociągami do Holandii wyniosły 11,8 mld m3 przy zużyciu 36,6 mld m3.

Wielkość portfela Gazpromu przypadającego na kraje, które zrezygnowały z rosyjskiego gazu, to około 26,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. W ubiegłym roku Gazprom sprzedał Europie 145 mld m sześc., wielkość portfela kontraktów wyniosła ok. 200 mld m sześc.

Czytaj więcej

Anna Moskwa: Embargo na rosyjską ropę nie powinno wpłynąć na ceny paliw

Według Marii Biełowej z Vygon Consulting, konsumpcja gazu w Danii konsekwentnie spada od szczytu w 2003 r.. Kraj stawia na energię odnawialną i likwiduje gazochłonne sektory jak np. wielkotowarowe rolnictwo. Obecne zapotrzebowanie na gaz w Danii kształtuje się na poziomie 3 miliardów metrów sześciennych, podczas gdy kraj, według statystyk, eksportuje cały produkowany w kraju gaz – około 1,5 miliarda metrów sześciennych. Udział gazu w bilansie paliwowo-energetycznym kraju wynosi 16 proc. i systematycznie spada. Dania zamierza czterokrotnie zwiększyć produkcję energii odnawialnej (w tym biopaliw i odpadów) do 2030 roku.

Zdaniem ekspertki, w krótkiej i średniej perspektywie rosyjski gaz w Danii zostanie zastąpiony poprzez ograniczenie eksportu, a także zwiększenie zakupów w Norwegii (m.in. gazociąg Baltic Pipe do Polski).

– Decyzję holenderskiej GasTerry można nazwać oczekiwaną ze względu na zbliżające się wygaśnięcie wieloletniego kontraktu. „Holandia może nadal otrzymywać gaz rosyjski, kupując go np. w Niemczech” – podsumowuje Maria Biełowa.

Według Rosjan, Holandia i Dania prawdopodobnie będą ostatnimi europejskimi nabywcami, którzy odmówili przejścia na płacenie w rublach, ponieważ okres przejściowy wyznaczony przez Putina na zmianę systemu płatności zakończy się 1 czerwca. Jak dotąd nie wiadomo dokładnie, kto na płacenie w rublach rzeczywiście się zgodził. Narzucenie jakiego terminu przez Kreml nie oznacza, że kolejni odbiory nie uznają tego za złamanie prawa. Finowie już zapowiedzieli pozwanie Gazpromu.

Gaz
Gazprom może stracić Chiny. Groźny konkurent po sąsiedzku
Gaz
Transformacja z gazowym wspomaganiem
Gaz
Strach przed sankcjami USA trzyma rosyjski LNG w Arktyce
Gaz
Jak nie wpuścić rosyjskiego LNG do Unii? Belgia i Holandia mają pomysł
Gaz
Degradacja Gazpromu. Koncern poza setką najzyskowniejszych firm Rosji