Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odniosła się w programie „Graffiti” Polsat News do zaakceptowanego przez unijnych przywódców w nocy z poniedziałku na wtorek szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, który zakłada skurczenie importu rosyjskiej ropy do UE aż o 90 proc.

– Ważne, że te sankcje na dzień dzisiejszy są solidarne. To, czego nie chcieliśmy, to łamania tej solidarności i indywidualnych decyzji poszczególnych państw. Na dzisiaj wszystkie państwa są w podobnej sytuacji – skomentowała Anna Moskwa. Dodała, że „obecnie jest decyzja, że to embargo wprowadzamy".

Zapytana, ile embargo będzie kosztowało polskich kierowców, minister klimatu i środowiska nie chciała udzielić konkretnej odpowiedzi.

– Patrząc, że jest to decyzja solidarna, nie wpłynie to w żaden sposób na sytuację nieuprzywilejowaną czy negatywną na rynkach krajowych – powiedziała.

Czytaj więcej

Ropa zyskuje po unijnych sankcjach

– Na pewno nie będzie to sytuacja, w której będziemy w gorszej sytuacji od innych państw. To jest cel, który chcieliśmy osiągnąć – zaznaczyła Anna Moskwa.

Analitycy są jednak innego zdania i prognozują, że embargo mocno odbije się na cenach paliw w Polsce. Anna Moskwa przyznała, że „okres przejściowy i przygotowanie infrastrukturalne wielu państw będzie wymagał wysiłku, natomiast podawanie dziś jakichkolwiek kwot (podwyżek cen – red.), patrząc na sytuację wojny, jest nieodpowiedzialne”.