Anna Moskwa: Embargo na rosyjską ropę nie powinno wpłynąć na ceny paliw

Na pewno embargo nie spowoduje, że będziemy w gorszej sytuacji od innych państw – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w programie „Graffiti”.

Publikacja: 31.05.2022 10:57

Anna Moskwa: Embargo na rosyjską ropę nie powinno wpłynąć na ceny paliw

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odniosła się w programie „Graffiti” Polsat News do zaakceptowanego przez unijnych przywódców w nocy z poniedziałku na wtorek szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, który zakłada skurczenie importu rosyjskiej ropy do UE aż o 90 proc.

– Ważne, że te sankcje na dzień dzisiejszy są solidarne. To, czego nie chcieliśmy, to łamania tej solidarności i indywidualnych decyzji poszczególnych państw. Na dzisiaj wszystkie państwa są w podobnej sytuacji – skomentowała Anna Moskwa. Dodała, że „obecnie jest decyzja, że to embargo wprowadzamy".

Zapytana, ile embargo będzie kosztowało polskich kierowców, minister klimatu i środowiska nie chciała udzielić konkretnej odpowiedzi.

– Patrząc, że jest to decyzja solidarna, nie wpłynie to w żaden sposób na sytuację nieuprzywilejowaną czy negatywną na rynkach krajowych – powiedziała.

Czytaj więcej

Ropa zyskuje po unijnych sankcjach

– Na pewno nie będzie to sytuacja, w której będziemy w gorszej sytuacji od innych państw. To jest cel, który chcieliśmy osiągnąć – zaznaczyła Anna Moskwa.

Analitycy są jednak innego zdania i prognozują, że embargo mocno odbije się na cenach paliw w Polsce. Anna Moskwa przyznała, że „okres przejściowy i przygotowanie infrastrukturalne wielu państw będzie wymagał wysiłku, natomiast podawanie dziś jakichkolwiek kwot (podwyżek cen – red.), patrząc na sytuację wojny, jest nieodpowiedzialne”.

Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy
Surowce i Paliwa
Prezes Azotów: Ostatnie lata osłabiły grupę we wszystkich wymiarach
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Surowce i Paliwa
Pułapka doskonałego węgla. Tu najtrudniej będzie się rozstać z kopalinami