Chińczycy porzucą rosyjski LNG. Cios w inwestycję Novateku

Co najmniej pięć firm z Chin może do końca maja wstrzymać produkcję modułów do wspólnego projektu budowy zakładów skraplania gazu Arctic LNG 2 z rosyjskim Novatekiem.

Publikacja: 22.05.2022 12:49

Terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w porcie Yangshan Deepwater w Szanghaju w Chinach

Terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w porcie Yangshan Deepwater w Szanghaju w Chinach

Foto: Bloomberg

Pisze o tym South China Morning Post, powołując się na źródła w chińskich firmach. Moduły dla Arctic LNG 2 są budowane przez chińskie firmy, takie jak Bomesc Offshore Engineering, Cosco Shipping Heavy Industry, Penglai Jutal Offshore Engineering, Wison Offshore Engineering i Qingdao McDermott Wuchuan.

Źródło w chińskiej firmie Bomesc Offshore Engineering (odpowiedzialnej za budowę dziesięciu modułów do projektu) poinformowało publikację, że ostateczna decyzja o wycofaniu się z Arctic LNG 2 nie została jeszcze podjęta. Firma pozostaje „w ścisłym kontakcie z zaangażowanymi stronami”, ponieważ sytuacja „zmienia się każdego dnia” i „nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie”.

Zakłady Arctic LNG 2 to drugi duży projekt eksportowy gazowego prywatnego Novateku (Gazprom ma w koncernie 19 proc. udziałów) po Jamał LNG. Zdolności produkcyjne nowej fabryki to 16,5 miliona ton rocznie. Zlokalizowana jest w pobliżu północno-zachodniego wybrzeża Półwyspu Gydańskiego w okręgu Tazowskim na Jamale.

Pierwsza linia projektu jest już niemal gotowa. Prezes i główny udziałowiec Novateku Leonid Mikhelson powiedział, że sankcje powodują duże trudności w budowie, ale firma nie zmieniła jeszcze planów, co do harmonogramu projektu.

Koszt inwestycji szacowany jest na 21 mld dol. Po nałożeniu międzynarodowych sankcji tak na Novatek jak i współfinansujący państwowy bank VTB koncern ogłosił, że planuje przekazanie udziału VTB dla Gazprombanku. Zwiększy to wpływ Gazpromu, a tym samym Kremla na całą inwestycję. Chińscy wykonawcy obawiają się, że pracując dalej na rzecz Rosjan, sami zostaną objęci sankcjami.

Gaz
Unia nie chce kupować LNG z Rosji. Umożliwi firmom zrywanie już zawartych kontraktów
Gaz
Chiny przestały kupować amerykański LNG. Na to czekał Kreml
Gaz
Przez większe wydobycie do transformacji
Gaz
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gaz
Trump obniżył ceny gazu dla Europy. To dobry czas na zapełnienie magazynów