Pisze o tym South China Morning Post, powołując się na źródła w chińskich firmach. Moduły dla Arctic LNG 2 są budowane przez chińskie firmy, takie jak Bomesc Offshore Engineering, Cosco Shipping Heavy Industry, Penglai Jutal Offshore Engineering, Wison Offshore Engineering i Qingdao McDermott Wuchuan.
Źródło w chińskiej firmie Bomesc Offshore Engineering (odpowiedzialnej za budowę dziesięciu modułów do projektu) poinformowało publikację, że ostateczna decyzja o wycofaniu się z Arctic LNG 2 nie została jeszcze podjęta. Firma pozostaje „w ścisłym kontakcie z zaangażowanymi stronami”, ponieważ sytuacja „zmienia się każdego dnia” i „nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie”.
Zakłady Arctic LNG 2 to drugi duży projekt eksportowy gazowego prywatnego Novateku (Gazprom ma w koncernie 19 proc. udziałów) po Jamał LNG. Zdolności produkcyjne nowej fabryki to 16,5 miliona ton rocznie. Zlokalizowana jest w pobliżu północno-zachodniego wybrzeża Półwyspu Gydańskiego w okręgu Tazowskim na Jamale.
Pierwsza linia projektu jest już niemal gotowa. Prezes i główny udziałowiec Novateku Leonid Mikhelson powiedział, że sankcje powodują duże trudności w budowie, ale firma nie zmieniła jeszcze planów, co do harmonogramu projektu.
Koszt inwestycji szacowany jest na 21 mld dol. Po nałożeniu międzynarodowych sankcji tak na Novatek jak i współfinansujący państwowy bank VTB koncern ogłosił, że planuje przekazanie udziału VTB dla Gazprombanku. Zwiększy to wpływ Gazpromu, a tym samym Kremla na całą inwestycję. Chińscy wykonawcy obawiają się, że pracując dalej na rzecz Rosjan, sami zostaną objęci sankcjami.