Aktualizacja: 15.03.2025 05:46 Publikacja: 21.05.2022 11:58
Foto: Bloomberg
Gazprom potwierdził, że całkowicie wstrzymał dostawy gazu do fińskiego Gasum z powodu odmowy zapłaty w rublach, informuje RIA Nowosti. Tym samym Finlandia dołączyła do Polski i Bułgarii, którym Rosjanie także zakręcili kurek, pomimo ważnych umów.
W przesłaniu rosyjskiego koncernu zaznaczono, że w 2021 r. Gazprom Export dostarczył Gasumowi 1,49 mld m sześc. gazu, co pokryło dwie trzecie całkowitego zużycia „niebieskiego paliwa” w Finlandii.
Nie takiego efektu ataków na ukraińską infrastrukturę gazową spodziewał się Kreml. Już w tym roku Ukraina kupi duże ilości amerykańskiego gazu. Dostawy przejdą przez unijne terminale, a główną rolę odegra gazoport w Świnoujściu.
Ukraiński dron miał uderzyć w rurociąg pietrowski, należący do rosyjskiego giganta gazowego Gazpromu, w obwodzie saratowskim. Moment ataku widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych.
Kluczowymi rynkami, na których płocka spółka chce pozyskiwać błękitne paliwo z własnych złóż będą Polska, Norwegia i Kanada.
Gaz ziemny jest najpopularniejszym paliwem, którym Polacy ogrzewają swoje domy. Blisko 30 proc. budynków w Polsce jest ogrzewane dzięki „błękitnemu paliwu” – wynika najnowszego zestawienia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wkrótce jednak tę grupę Polaków może czekać niemiła niespodzianka w portfelach. Rząd zapowiada walkę, aby tak się nie stało. Z pozytywnych informacji są te wskazujące na spadek liczby kopciuchów.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Pierwszy partia surowca, w ilości 100 mln m3., zostanie przesłana z terminala LNG w litewskiej Kłajpedzie przez polską sieć, do połącznia w Drozdowiczach. Zawarte memorandum powinno pomóc również w realizacji kolejnych dostaw.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg informuje, że USA rozmawiają z Rosją o możliwościach współpracy z Gazpromem przy projektach energetycznych w Europie i Azji.
Pokolenie TikToka nie ma zbyt wiele czasu, by samodzielnie rezerwować wycieczki przez internet. Nawet jeśli znajdzie w sieci coś interesującego, woli o pomoc zwrócić się do agenta, twierdzi prezes Grupy TUI. Przekonały go o tym jego własne dzieci.
Pomimo wyjątkowo napiętych w ostatnim czasie relacji między Stanami Zjednoczonymi a Danią, gabinet Donalda Trumpa zwrócił się do duńskiego rządu z prośbą o pomoc. USA zmagają się z poważnym deficytem jaj w związku z ptasią grypą – i szukają nowych dostawców w Europie.
Portugalia planowała zastąpić posiadane amerykańskie myśliwce F-16 nowszymi F-35, ale po ostatnich wypowiedziach i działaniach Donalda Trumpa rozważy zakupy od europejskich producentów.
Nawet jeżeli śnieg w Tatrach nie dopisuje, górale mogą wkrótce odkryć nową żyłę złota: lokalną sztukę, która przeszło sto lat temu obrosła legendą, a miesiąc temu – biła rekordy na aukcji w DESA Unicum.
Rozpoczyna się pierwsza na świecie komercyjna sprzedaż zaawansowanych robotów. dwunożna maszyna, w cenie samochodu, ma biegać nawet w trudnych warunkach i sprawnie operować dłońmi.
Fatalna sytuacja przewoźników radykalizuje przedsiębiorców, którzy zapowiadają protesty, jeśli państwo nie obniży kosztów prowadzenia działalności.
W czwartek napisaliśmy, że belgijska prokuratura wszczęła śledztwo sprawdzające, czy reprezentanci chińskiego koncernu Huawei nie złamali prawa, lobbując w Parlamencie Europejskim. Są nowe fakty w tej sprawie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas