Od stycznia Gazpromu sprzedał do Unii, Turcji i na Bałkany 55,9 mld m sześć. gazu (-26,5 proc.). Firma twierdzi, że dostawy realizowane są zgodnie z potwierdzonymi zamówieniami.
Według Gazpromu rośnie natomiast eksport gazu do Chin gazociągiem Siła Syberii w ramach kontraktu z chińskim CNPC. Widać jednak, że nie ma się tu czym chwalić, bo Gazprom nie ujawnił żadnych szczegółowych wskaźników eksportu do Chin.
Wiadomo, że w zawarty w 2014 r 30-letnim kontrakcie, Chińczycy wynegocjowali bardzo korzystne dla siebie warunki cenowe. Przepustowość gazociągu Siła Syberii na razie pozwala na przesył do 10 mld m3 gazu rocznie. Docelowo ma to być 38 mln m3 gazu rocznie.
W lutym Gazprom i CNPC podpisały drugą długoterminową umowę na dostawy gazu ziemnego do Chin. Po osiągnięciu pełnej wydajności projektu ilość dostaw gazu trasą „Daleki Wschód” powinien wzrosnąć o 10 mld m sześc. m rocznie i w sumie wyniesie 48 miliardów metrów sześciennych.
Jednocześnie w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, sankcji i własnych ograniczeń Gazprom stopniowo traci możliwość dostaw paliwa do krajów europejskich - swojego od dziesięcioleci najważniejszego i najbardziej zyskownego rynku.