„Wnioskodawcy przyznano tymczasowe moratorium na płatności na rzecz wierzycieli” – poinformowała spółka Nord Stream 2 AG należąca do Gazpromu (cytat za Interfax). Zarządcą tymczasowym rosyjskiej spółki sąd ustanowił firmę szwajcarską Transliq AG (zatrudnia 20 osób) specjalizującą się w sprawach bankructw i mienia poupadłościowego.

Kim są wierzyciele Nord Stream 2 AG? To koncerny energetyczne z Niemiec (Uniper i Wintershall), Austrii (OMV), Francji (Engie) i brytyjsko-niderlandzki Shell, które udzieliły Rosjanom po 950 mln euro kredytu. Szczegóły rozliczeń nigdy nie zostały upublicznione. Prawdopodobnie miał zostać spłacony tanim rosyjskim gazem.

Wierzycielami są też prawdopodobnie firmy wykonawcze, które zbudowały gazociąg. Nie wiadomo, ile im jest winny Gazprom.

Czytaj więcej

Gaz płynie przez Ukrainę na Zachód, ale o 20 proc. mniej

Nord Stream 2 o przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych miał stać się jedną z głównych tras dostaw rosyjskiego gazu do Europy i pozbawić Ukrainę roli kraju tranzytowego. Gazociąg został zbudowany i wypełniony gazem, ale dostawy nim nie mogły być uruchomione bez certyfikacji operatora projektu przez niemiecki organ regulacyjny.

Niemcy podjęły decyzję o zawieszeniu procesu certyfikacji Nord Stream 2 po napaści Rosji na Ukrainę. Następnie sankcje na rurociąg nałożyły Stany Zjednoczone. Z tego powodu Nord Stream 2 AG zwolnił wszystkich swoich pracowników. Kreml nie wierzy jednak w śmierć gazociągu.