Janusz Steinhoff: gaz podrożeje, trzeba będzie go oszczędzać

Polska jest doskonale przygotowana na wstrzymanie dostaw gazu z Rosji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" były minister gospodarki Janusz Steinhoff.

Publikacja: 05.05.2022 10:20

Janusz Steinhoff: gaz podrożeje, trzeba będzie go oszczędzać

Foto: AFP

Według byłego ministra gospodarki jednak, że w przypadku Europy nie będzie to łatwe. - Trzeba mieć świadomość i ludziom to powiedzieć, że gaz podrożeje, że gaz trzeba będzie oszczędzać w skali Europy – powiedział w programie TVN24.

- Od wielu lat czynimy wszystko, żeby się zdywersyfikować. Mamy zarówno gazoport, jak i będziemy mieli Baltic Pipe w tym roku. To jest zdecydowanie dobra sytuacja - powiedział Steinhoff. Jednak cała reszta Europy nie będzie w tak dobrej sytuacji po odcięciu rosyjskiego gazu.

- Trzeba pamiętać, że Europa zużywa 450 miliardów metrów sześciennych gazu mniej więcej, a 150 miliardów importuje z Rosji. Ubytek 150 miliardów na tym europejskim rynku trzeba skompensować, a to nie jest łatwe - wyjaśnił Steinhoff. - Nie mamy dróg transportu tego gazu z zachodniej do wschodniej Europy - mówił były minister gospodarki. - Będzie jakiś czas musiał upłynąć, żeby Europa się całkowicie do tego przygotowała. Natomiast trzeba mieć świadomość i ludziom to powiedzieć, że gaz podrożeje, że gaz trzeba będzie oszczędzać w skali Europy - ocenił.

Według byłego ministra gospodarki trzeba konsekwentnie rozbudowywać europejskie gazociągi i ropociągi, by przetrwać okres przejściowy, które według niego potrwa jakieś dwa lata. Należy tez mocno inwestować w odnawialne źródła energii.

Według byłego ministra gospodarki obecny kryzys gazowy jest efektem działań Kremla. - Przecież ten kryzys gazowy został przez Rosjan przygotowany. To Rosjanie nie wypełnili magazynów gazu w Niemczech czy Austrii - dodał. Zaznaczył, że "Rosjanie mają 40 procent rynku gazu w Europie, więc oni wykorzystują to z premedytacją".

Janusz Steinhoff zaapelował też do rządu by ten wycofał się z fuzji Lotosu i Orlenu. - Podjęcie tego tematu z punktu widzenia państwa jest absurdalne – uważa były minister gospodarki i dodał, że "z punktu widzenia interesów skarbu państwa wyprzedaż logistycznych aktywów jest wyjątkowym skandalem". Jego zdaniem fuzja z punktu widzenia polityki państwa związanej z bezpieczeństwem i interesów skarbu państwa jest niekorzystna i szkodliwa.

Gaz
Przez większe wydobycie do transformacji
Gaz
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Gaz
Trump obniżył ceny gazu dla Europy. To dobry czas na zapełnienie magazynów
Gaz
Gazprom, czyli wszystko na sprzedaż. Gorzki koniec potęgi koncernu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gaz
Ukraina kupi dużo LNG z USA. Surowiec dotrze m.in. przez polski gazoport