Naimski: Dostawy gazu dla Polski są zapewnione, jesteśmy przygotowani

Jesteśmy przygotowani na taką okoliczność, jaka właśnie się zdarzyła, że ze wschodu, od Rosji nie będzie dla Polski gazu – zapewnił Piotr Naimski w Porannej rozmowie w RMF FM.

Publikacja: 27.04.2022 09:48

Piotr Naimski

Piotr Naimski

Foto: Fotorzepa, Radosław Pasterski

ala

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odniósł się w rozmowie z Robertem Mazurkiem do wczorajszej decyzji Rosji o odcięciu Polski od dostaw gazu. Po tym jak Polska odmówiła płatności za błękitne paliwo w rublach zamiast w dolarach, Gazprom od 27 kwietnia całkowicie wstrzymał dostawy tego surowca do Polski, a także do Bułgarii.

– Jesteśmy przygotowani na taką okoliczność, jaka właśnie się zdarzyła, że ze wschodu, od Rosji nie będzie dla Polski gazu. Mamy możliwości sprowadzenia tyle gazu do Polski, żeby dla wszystkich starczyło. Możemy być spokojni – zapewnił Piotr Naimski.

– Jeżeli nie zmienią się warunki generalnie zewnętrzne, to obiecuję, że gaz będzie. Jeżeli nie nastąpi kataklizm, w przewidywalnych warunkach dostawy gazu dla Polski są zapewnione – dodał.

Czytaj więcej

Rosja przestała dostarczać gaz Polsce. Kolejne kraje w kolejce

Jak stwierdził, Polska przygotowywała się do tego od 6 lat. – Inwestycje, które wtedy zaczęliśmy, są w tym roku kończone, między innymi gazociąg z Norwegii, który będzie w październiku uruchomiony – wyjaśnił.

Przyznał jednak, odcięcie od rosyjskiego gazu stało się szybciej, niż zakładał rząd i powinniśmy spodziewać się wyższych cen. – Ceny gazu są dzisiaj wysokie i nieprzewidywalne. Będziemy być może musieli zapłacić więcej za gaz, ale nie dlatego że gdzieś może być tańszy, na przykład od Rosji, tylko dlatego że gaz w tych warunkach wojennych i kryzysu energetycznego, jak inne surowce energetyczne, po prostu będzie być może droższy. Kupujemy gaz po cenie rynkowej, uśrednionej, tak jak inni muszą kupować – podkreślił.

Naimski zapewnił jednocześnie, że przedłużona zostanie do roku 2027 ochrona taryfowa odbiorców wrażliwych i indywidualnych w Polsce. Cenę gazu dla wrażliwych odbiorców będzie dalej ustalał Urząd Regulacji Energetyki i „to jest cena niższa z reguły niż cena z wolnego rynku”.

Gaz
Przez większe wydobycie do transformacji
Gaz
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Gaz
Trump obniżył ceny gazu dla Europy. To dobry czas na zapełnienie magazynów
Gaz
Gazprom, czyli wszystko na sprzedaż. Gorzki koniec potęgi koncernu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gaz
Ukraina kupi dużo LNG z USA. Surowiec dotrze m.in. przez polski gazoport