Fatih Birol, dyrektor generalny MAE stwierdził, że „nikt nie powinien mieć złudzeń. Używanie przez Rosję zasobów naturalnych gazu ziemnego jako broni ekonomiczno-politycznej pokazuje, że Europa powinna szybko przygotować się do znacznej niepewności co do zaopatrzenia w gaz następnej zimy” — przytacza za AFP dziennik „La Tribune”.
W tym celu MAE, instytucja doradcza krajów OECD w zakresie polityki energetycznej proponuje 10 rozwiązań zmniejszających zależność od rosyjskiego gazu, aby docelowo uniezależnić się od niego całkowicie. To trudne zadanie, bo w grę wchodzą duże ilości tego nośnika energii. Według tej instytucji z Paryża, Europa sprowadziła w 2021 r. magistralami 140 mld m3 gazu i statkami 15 mld m3 gazu sprężonego do płynnej postaci. Łącznie było to 45 proc. całego importu gazu Unii Europejskiej i niemal 40 proc. spożycia.
Do zmniejszenia tej ilości przyczynią się następujące posunięcia podjęte przed następną zimą. Jest ich dziesięć:
1. nie podpisywanie nowych kontraktów kupna gazu
2. szukanie dostawców alternatywnych w USA, Algierii, Katarze, Azerbejdżanie, łącznie 30 mld m3, co będzie wymagać zainwestowania w portowe urządzenia odbioru płynnego gazu