10 sposobów MAE, jak obyć się bez gazu z Rosji

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) zaproponowała 10-punktowy plan rezygnacji przez Europę z rosyjskiego gazu i jednoczesnego przyspieszenia transformacji energetycznej. Każdy kraj zdecyduje, jak zamierza z tego skorzystać.

Publikacja: 08.03.2022 20:10

10 sposobów MAE, jak obyć się bez gazu z Rosji

Foto: Bloomberg

Fatih Birol, dyrektor generalny MAE stwierdził, że „nikt nie powinien mieć złudzeń. Używanie przez Rosję zasobów naturalnych gazu ziemnego jako broni ekonomiczno-politycznej pokazuje, że Europa powinna szybko przygotować się do znacznej niepewności co do zaopatrzenia w gaz następnej zimy” — przytacza za AFP dziennik „La Tribune”.

W tym celu MAE, instytucja doradcza krajów OECD w zakresie polityki energetycznej proponuje 10 rozwiązań zmniejszających zależność od rosyjskiego gazu, aby docelowo uniezależnić się od niego całkowicie. To trudne zadanie, bo w grę wchodzą duże ilości tego nośnika energii. Według tej instytucji z Paryża, Europa sprowadziła w 2021 r. magistralami 140 mld m3 gazu i statkami 15 mld m3 gazu sprężonego do płynnej postaci. Łącznie było to 45 proc. całego importu gazu Unii Europejskiej i niemal 40 proc. spożycia.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gaz
Francja zakupiła rekordowo dużo rosyjskiego LNG. Nie tylko dla siebie
Gaz
Gazprom z dnia na dzień odcina gaz Austrii. Wiedeń jest na to gotowy
Gaz
Gazprom przegrał w arbitrażu i musi zapłacić wysoką karę
Gaz
Stanęło wydobycie gazu w Rosji; dane zostały utajnione
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gaz
Norwegia nacjonalizuje gazociągi, w tym Orlenu